PIM-SM

Protokol-nezávislý multicast ( PIM ) je rodina multicastových směrovacích protokolů pro sítě Internet Protocol (IP), které poskytují distribuci dat mezi dvěma a mnoha uživateli přes LAN , WAN nebo Internet . Je označován jako nezávislý na protokolu, protože PIM nezahrnuje svůj vlastní mechanismus objevování topologie , ale místo toho používá směrovací informace poskytované jinými směrovacími protokoly . PIM není závislý na konkrétním unicast směrovacím protokolu; může použít jakýkoli směrovací protokol unicast používaný v síti. PIM nevytváří své vlastní směrovací tabulky . PIM používá směrovací tabulku unicast pro přeposílání zpětné cesty .

Existují čtyři varianty PIM:

PIM-SM se běžně používá v systémech IPTV pro směrování vícesměrových toků mezi sítěmi VLAN , podsítěmi nebo lokálními sítěmi.

Verze

Existují dvě verze PIM. Verze nejsou přímo kompatibilní, ale mohou existovat společně ve stejné síti. Síťové vybavení může implementovat obě verze. PIMv2 má oproti PIMv1 následující vylepšení: Pro každou skupinu se používá jeden RP. Zjišťování RP se provádí pomocí směrovače Bootstrap (BSR). Skupiny jsou buď řídké nebo husté; Rozhraní může být buď. Obecná vylepšení flexibility a účinnosti protokolu.

Řídký režim

Protokol nezávislý multicast - Sparse-Mode ( PIM-SM ) je protokol pro efektivní směrování paketů internetového protokolu (IP) do skupin vícesměrového vysílání, které se mohou týkat širokopásmových a mezidoménových internetů. Protokol je pojmenován nezávislý na protokolu, protože nezávisí na žádném konkrétním unicast směrovacím protokolu pro zjišťování topologie a řídkém režimu, protože je vhodný pro skupiny, ve kterých bude velmi malé procento uzlů (a jejich směrovačů ) předplatit multicast. zasedání. Na rozdíl od dřívějších protokolů směrování vícesměrového vysílání, jako je DVMRP a hustého směrování vícesměrového vysílání, které zaplavily pakety v síti a poté ořezaly větve, kde nebyly žádné přijímače, PIM-SM explicitně konstruuje strom od každého odesílatele k přijímačům ve skupině vícesměrového vysílání.

Klienti vícesměrového vysílání

Směrovač přijímá explicitní zprávy Join / Prune od sousedních směrovačů, které mají navazující členy skupiny.

Zdroje vícesměrového vysílání

Jakmile se odhlásí ostatní směrovače, které potřebují přijímat tyto skupinové pakety, RP se odhlásí od této skupiny vícesměrového vysílání, pokud také nepotřebuje předávat pakety jinému směrovači nebo uzlu. Směrovače dále použijí přeposílání zpětných cest, aby zajistily, že neexistují žádné smyčky pro předávání paketů mezi směrovači, které si přejí přijímat vícesměrové pakety.

Hustý režim

Multicast v hustém režimu je jeden režim, který multicast může použít ke konstrukci stromu pro odesílání paketů účastníkům vícesměrového vysílání. Je to opak řídkého multicastu .

Základním předpokladem za hustým režimem je to, že tok vícesměrového paketu má přijímače na většině míst. Řídký režim předpokládá relativně méně přijímačů. Hustý režim je ideální pro skupiny, ve kterých se mnoho uzlů přihlásí k přijímání paketů vícesměrového vysílání, takže většina směrovačů musí tyto pakety přijímat a předávat (skupiny s vysokou hustotou).

Tento rozdíl se projevuje v počátečním chování a mechanismech obou protokolů. Hustý režim používá poměrně jednoduchý přístup k zpracování IP vícesměrového směrování. Zdroj zpočátku vysílá každý router, který je k němu přímo připojen. Tyto sousední směrovače dále předávají data svým sousedům. Pokud směrovač nechce přijímat data této skupiny (pokud nejsou přítomny žádné další sousední směrovače PIM a žádný hostitel nemá o tuto skupinu zájem), odešle zprávu Prune, která indikuje její nezájem. Po přijetí zprávy Prune, router upraví svůj stav tak, že nebude předávat tyto pakety mimo toto rozhraní . Pokud je oříznuto každé rozhraní na routeru, bude ořezán také router.

Ve starších verzích Cisco IOS by PIM-DM každé 3 minuty zaplavil veškerý vícesměrný přenos. To je v pořádku pro nízkoobjemové vícesměrové vysílání, ale ne pro přenosové pakety s vícesměrovým přenosem s větší šířkou pásma. Novější verze Cisco IOS podporují novou funkci zvanou PIM Dense Mode State Refresh, od 12,1 (5) T. Tato funkce používá zprávy PIM pro aktualizaci stavu k aktualizaci stavu Prune na odchozích rozhraních. Další výhodou je, že změny topologie jsou rozpoznávány rychleji. Ve výchozím stavu jsou zprávy o obnovení stavu PIM odesílány každých 60 sekund.

Směrovače dále použijí přeposílání zpětných cest, aby zajistily, že neexistují žádné smyčky pro předávání paketů mezi směrovači, které si přejí přijímat vícesměrové pakety. Když je datový paket přijat na rozhraní bez RPF, je vyžadován mechanismus, aby se zabránilo smyčkám. Pokud je rozhraní jiné než RPF LAN, je odeslána zpráva Assert. Směrovače, které nepředávají forwarder, pak odešlou Prune na jejich rozhraní RPF, pokud nepotřebují proud vícesměrového vysílání. V okamžiku přechodu na to, že v seznamu odchozích rozhraní (OILIST) nejsou žádná rozhraní, je odeslána pouze jedna taková přířez. Přijímač LAN Prune zpoždění působící na něj po dobu 3 sekund, takže pokud jiný LAN směrovač stále potřebuje tok vícesměrového vysílání, může odeslat zprávu PIM Join, která bude působit proti (zrušit) Prune. („Ten router to nepotřebuje, ale pořád to dělám!“)

Předpokládejme, že směrovač byl ořezán, a o nějaký čas později si příjemce vyžádá multicastový proud se zprávou IGMP. Směrovač poté odešle zprávu Graft. Ve skutečnosti „hej, teď potřebuju ten vícesměrový proud“.