Směrování v IP sítích – pokročilý kurz

IPv6

IPv6 (internetový protokol verze 6) je v označení nastupujícího protokolu pro komunikaci v současném Internetu (resp. v počítačových sítích, které Internet vytvářejí). IPv6 nahrazuje dosluhující protokol IPv4. Přináší zejména masivní rozšíření adresního prostoru (tj. možnost přidělit všem zařízením jejich vlastní IPv6 adresu) a zdokonalení schopnosti přenášet vysokorychlostně data.

ICMPv6

ICMPv6 protokol (anglicky Internet Control Message Protocol Version 6) nebo také ICMP pro IPv6 je nová verze ICMP protokolu a je nedílnou součástí architektury IPv6, která musí být plně podporována všemi implementacemi na všech uzlech.

DHCP

DHCP (anglicky Dynamic Host Configuration Protocol) je v informatice název protokolu z rodiny TCP/IP nebo označení odpovídajícího DHCP serveru či klienta. Používá se pro automatickou konfiguraci počítačů připojených do počítačové sítě.

DHCPv6

DHCPv6 je síťový protokol, který umožňuje počítačům získat IPv6 adresu, případně jiné parametry sítě jako adresy DNS serverů. Princip je podobný DHCP, existuje ale několik zásadních rozdílů, např. DHCPv6

DNS

DNS (Domain Name System) je hierarchický, decentralizovaný systém doménových jmen, který je realizován servery DNS a protokolem stejného jména, kterým si vyměňují informace. Jeho hlavním úkolem a příčinou vzniku jsou vzájemné převody doménových jmen a IP adres uzlů sítě.

RIP

Routing Information Protocol (RIP) je v informatice směrovací protokol umožňující směrovačům (routerům) komunikovat mezi sebou a reagovat na změny topologie počítačové sítě.

RIPNG

RIPng (RIP příští generace), definovaný v RFC 2080 , je rozšíření RIPv2 pro podporu IPv6 , internetového protokolu nové generace.

EIGRP

Enhanced Interior Gateway Routing Protocol (EIGRP) je moderní směrovací protokol, který se používá v počítačových sítích pro podporu automatizace u směrování a konfigurace. Protokol byl navržen společností Cisco Systems jako proprietární protokol, který byl do roku 2013 k dispozici pouze na Cisco routerech.

OSPF

Open Shortest Path First (OSPF) je hierarchický interní směrovací protokol, fungující na bázi link-state, tzn. každý směrovač zná strukturu celé sítě (v případě OSPF přesněji celé oblasti). OSPF je nejpoužívanějším směrovacím protokolem pro směrování uvnitř autonomních systémů.

VPN

Termín "VPN" nebo "Virtual Private Network" se používá k popisu širokého spektra řešení, i když přitom není sám předmět přesně specifikován. Tato volnost v terminologii vede ke stavu, kdy termín "VPN" je používán pro označení i dosti různých technologií. V tomto seriálu jsou teoreticky rozebrány různé typy virtuálních privátních sítí z hlediska vhodnosti použití pro specifické účely, jejich přednosti a nedostatky.