Big China Firewall
Velký čínský firewall je pokus regulovat internet v pevninské Číně . Je hlavním nástrojem k dosažení Internet cenzuru v Číně . Tyto předpisy CCP patří kriminalizaci určité on-line řeč a činnosti, blokování z pohledu vybraných webových stránek a filtrování klíčových slov ven z vyhledávání zahájených z počítačů umístěných v pevninské Číně.
Původ čínského internetového práva
Zatímco Spojené státy a několik dalších
západních zemí přijalo zákony kriminalizující počítačové trestné činnosti začíná
v roce 1970, Čína neměl takovou legislativu až do roku 1997. V tomto roce, Číny
jediný zákonodárný orgán, Národního lidového kongresu (NPC) prošel CL97, zákon,
který kriminalizuje " kybernetické zločiny "( Číňan : 计算机犯罪 ; pinyin : jisuanji
fanzui ), která je rozdělena do dvou širokých kategorií: trestné činy, které se
zaměřují na počítačové sítě a zločiny provádí prostřednictvím počítačových sítí.
Chování nezákonný pod druhé kategorie patří mezi mnoho věcí, šíření
pornografických materiálů a uzurpoval "státního tajemství."
Někteří čínští soudci byli kritičtí CL97, volat to neefektivní a unenforcable. Nicméně, NPC prohlašoval, že to záměrně zákon "flexibilní", takže by to mohlo být otevřenější vůči budoucí interpretaci a rozvoji. Vzhledem k tomu, mezery v CL97, ústřední čínská vláda do značné míry spoléhá na jeho správní orgán, na Státní rady , určit, co spadá do definice, a jejich stanovení nejsou povinni projít legislativním procesem NPC. Jako výsledek, ČKS skončila spoléhat těžce na státní regulace provádět CL97.
Ten Definice pro on-line aktivit trestné podle CL97, nebo "trestné činy provedené prostřednictvím počítačových sítí" je použit jako ospravedlnění pro Great Firewall a může být citován, když vláda blokuje jakékoliv ISP, brána přípojky, nebo jakýkoli přístup k cokoliv na internetu. Definice zahrnuje také používání internetu k šíření informací považovány za "škodlivé pro národní bezpečnost," a pomocí internetu k šíření informací považovány za "nebezpečné pro veřejný pořádek, sociální stability, a čínské morálky." Ústřední vláda do značné míry spoléhá na své regulační orgány státní rada určit, jaké konkrétní on-line chování a řeči spadají do těchto definic.
Použití termínu "Great Firewall" jako analogie k Velké čínské zdi mluví více nedostatků Velkého Firewallu, než jeho účinnosti jako oddaný překážku šíření některých druhů informací v Číně. Velká čínská zeď ( Číňanů : 万里长城 ; pinyin : Wanli Changcheng , nebo "zeď 10.000 li , li význam 500 m) byla postavena za stovky let, aby se pokusili udržet armády z Mongolska od invaze Číny Nicméně, zeď byla. postavený v nepropojených pásů, a to i přes snahy císaře Qin Shihuang (246-221BC) a dalších více než stovky let, aby se připojit a opevnit to, co je nyní známý jako Velká čínská zeď, mongolský Čingischán a jeho armáda překonala Velkou zeď a napadl Čínu v 1208. Čína byla pak vládl mongolskými vůdci v Yuan dynastie počátku roku 1271 až do počátku dynastie Ming v 1368. Důsledkem analogie Great Firewall je, že Great Firewall, jako je Velké čínské zdi, nakonec selže jako ochranný pevnost.
Kampaně a zásahy
Jako součást Velké Firewall, začátek v roce 1993 Čína
začala Projekt Zlatý štít ( čínský : 金盾工程 ; pinyin : jindun Gongcheng ), masivní
sledování a cenzorování systém, hardware, pro který byl poskytované převážně
amerických společností, včetně Cisco Systems . Projekt byl dokončen v roce 2006
a je nyní provádí v budovách s stroji obsazeného civilisty a dozorovaných Číny
národní policie, bezpečnostní úřad Public (PSB). Mezi hlavní provozní činnosti
vrátných v Projekt Zlatý štít zahrnovat sledování domácí webové stránky a e-mail
a vyhledávání politicky citlivou jazyka, a vyzývá k protestu. Když je nalezen
škodlivý obsah, místní úředníci PSB může být odeslána vyšetřovat nebo zatýkat.
Avšak tím, že koncem roku 2007 projekt Zlatý štít dokázal pracovat sporadicky
přinejlepším, protože uživatelé už dlouho přizpůsobeny internetové zablokování
pomocí proxy serverů, mimo jiné strategie, aby se komunikace a obeplout na
blokovaného obsahu.
V únoru roku 2008, čínská vláda oznámila, "Operation zítra," úsilí, aby zakročilo proti použití mládeže internetových kaváren hrát online hry a obsah pohled deklarován nezákonný. Internetové kavárny, velmi populární způsob, jak se on-line v rozvojových zemích, kde je méně lidí si může dovolit osobní počítač, se řídí čínskou vládou a místními čínskými vládními úředníky. Nezletilé osoby (v Číně, ti do věku 18 let), nejsou povoleny do internetové kavárny, i když tento zákon je široce ignorován a když prosazovány, vyvolalo vznik podzemních "černé web Bars", které budou navštívil těmito nezletilé. Od roku 2008 internetové kavárny se musí zaregistrovat každý zákazník v protokolu, když oni používali internet tam. Tyto záznamy jsou plně confiscatable místními vládními úředníky a PSB. Pro ilustraci místní regulace internetových kaváren, v jednom případě, vládní úředník v městečku Gedong v souladu se zákonem zakázala internetové kavárny z provozu ve městě, protože on věřil je být škodlivý pro nezletilé, kteří frekventovaných je hrát online hry (včetně těch, které považuje za násilný), a surfovat po internetu. Nicméně, internetové kavárny v tomto městě prostě šli do podzemí a většina nezletilí nebyly odrazovány od jejich návštěvy.
Účinnost
Některé výzkumy důkaz ukázal, že podezření z Velké Firewall v Číně
a smyslu, že jeden je zkoumané on-line vede k chlazené řeči a autocenzury ,
která byla účinnější při blokování obsahu internetu, než Great Firewall byl.
Nicméně, Čína měl nějaký úspěch v filtrování klíčových slov z internetových vyhledávačů a blokuje přístup k vybraným stránkám z každodenní použití v Číně, kteří by se snaží dostat kolem něj. Kromě toho, sledování on-line aktivit je pokračující proces, a nevykazuje žádné známky slábnutí brzy nějaký čas. Webové stránky, které vláda blokované číslo ve stovkách a pohybují se od zřejmý (to Falun Gongu , kvazi-náboženské skupiny, že Čína zakázala v roce 1999) na nepravděpodobných (zdánlivě neškodné angličtiny webových stránek pro The New York Times a Washington Post , která byla zablokována v Číně do roku 2002). Purportedly, slova a fráze jako "demokracie" a "masakru na náměstí Nebeského klidu" jsou filtrovány z vyhledávání prostřednictvím dohod s poskytovateli vyhledávání, jako je Google.
Shoda
Čínští firemní sochy mandát, že domácí a zahraniční internetové firmy
podnikající v Číně spolupracovat s jeho úsilí Great Firewall. Čínské podniky
amerických společností Yahoo , Google , (Google je v Číně povolen již není) a
Microsoft dosažení souladu s touto podmínkou provozování tam. Zatímco vedení
těchto společností pravidelně vyjádřit svůj odpor k čínské Great politik
Firewall, v Stejně tak to považují za nezbytnou součástí podnikání v Číně a
lepší než alternativa, která by byla, že nebude mít žádné obchodní Číně vůbec.
Jerry Yang , zakladatel Yahoo, navíc má naznačil, že přítomnost zahraničních
internetových společností v Čína bude nakonec pomůže přinese méně internet
omezení v Číně.