Aplikační vrstva
Aplikační vrstva
Aplikační vrstva označuje v modelu OSI místo, kde s počítačem komunikuje jeho uživatel. Vrstva tak vstupuje do hry až v okamžiku, kdy je jasné, že budeme potřebovat přístup k síti. I kdybychom ze systému odinstalovali všechny síťové komponenty - sadu TCP/IP, síťovou kartu atd. - mohli bychom si v Internet Exploreru nadále prohlížet lokální dokumenty HTML. Dokument, který je potřeba stáhnout protokolem HTTP, FTP nebo TFTP, už bychom ale neuviděli. To je proto, že prohlížeč reaguje na žádost o takovéto dokumenty právě přístupem k aplikační vrstvě. Ta potom tvoří rozhraní mezi vlastním aplikačním programem - který už není součástí vrstvené struktury - a nejbližší nižší vrstvou, jež zajišťuje odeslání informací z aplikace dále dolů. Jinými slovy, Internet Explorer už nepatří do aplikační vrstvy a mezi její protokoly, ale při komunikaci se vzdálenými prostředky spolupracuje s jejími protokoly.
Aplikační • Souborové, tiskové, databázové, aplikační služby a zasílání zpráv Prezentační • Služby šifrování dat, komprese a formátování dat Relační • Řízení dialogu Transportní • Spojení mezi oběma koncovými zařízeními Síťová • Směrování Linková • Vytváření rámců Fyzická •
Aplikační vrstva je také odpovědná za identifikaci požadovaného komunikačního partnera, za ověření jeho dostupnosti a za ověření, jestli jsou pro tuto komunikaci k dispozici potřebné prostředky. Tyto úkoly jsou velmi důležité, protože počítačové aplikace někdy potřebují více než jen prostředky stolního počítače. Často se v nich spojují komunikační komponenty několika různých síťových aplikací. Vynikajícím příkladem je přenos souborů nebo e-mail, vzdálený přístup, aktivity správy sítí, procesy klient/server a umístění informací. Spousta síťových aplikací zajišťuj e služby pro komunikaci přes podnikové sítě, ale při propojování sítí současnosti a budoucnosti nabývá na významu i dostupnost prostředků mimo hranice fyzických sítí.
Poznámka Zde je důležité si zapamatovat, že aplikační vrstva je rozhranim mezi vlastními aplikačnimi programy. Například Microsoft Word tak není součástí aplikační vrstvy, ale spolupracuje s jejími protokoly. V kapitole 2 si nicméně představíme několik programů, které přímo do aplikační vrstvy spadají - jako je FTP a TFTP.