Fyzická vrstva
Fyzická vrstva
Konečně jsme se "prokopali" až na dno, do fyzické vrstvy, která provádí dvě věci, a sice odesílání bitů a příjem bitů. Bity mají jen hodnoty 1 nebo O a jsou tedy něco jako číselná morseovka. Fyzická vrstva komunikuje přímo s různými typy komunikačních médií, která pak reprezentují bitové hodnoty různými způsoby. Některé používají zvukové tóny, jiné takzvané přechody stavu - to jsou změny nízké úrovně napětí na vysokou a naopak. Pro každý typ média jsou definovány zvláštní protokoly, které popisují správné bitové vzorky, způsob kódování dat do signálů v médiu a různé vlastnosti rozhraní připojeného k fyzickému médiu.
Fyzická vrstva specifikuje elektrické, mechanické, procedurální a funkční požadavky na aktivaci, udržení a deaktivaci fyzické linky mezi koncovými systémy. V této vrstvě je také definováno rozhraní mezi terminálovým zařízením DTE a komunikačním zařízením DCE (někde se dodnes DCE nazývá "zařízení ukončující datový okruh"). Komunikační zařízení DCE je obvykle umístěno u poskytovatele služeb, zatímco terminálové zařízení DTE je k němu připojeno. K nabízeným službám přistupuje DTE nejčastěji přes modem nebo přes jednotku kanálových služeb a jednotku datových služeb (CSU/DSU).
Konektory fyzické vrstvy a různé fyzické topologie jsou definovány v modelu OSI jako standardy a umožňují tak komunikaci různorodých standardů. S cíli zkoušky CCNA souvisí jen standardy IEEE Ethernet.
Rozbočovače ve fyzické vrstvě
Rozbočovač (hub) je fakticky opakovačem s více porty. Každý opakovač jednoduše přijme digitální signál, zesílí jej nebo znovu vygeneruje, a poté jej rozešle přes všechny aktivní porty, aniž by jakkoli zkoumal jakákoli data. Totéž dělá i aktivní rozbočovač: digitální signál přijatý ze segmentu sítě na portu rozbočovače znovu vygeneruje nebo zesílí a odvysílá přes všechny ostatní porty. To znamená, že všechna zařízení zapojená do rozbočovače tvoří stejnou kolizní doménu a také stejnou všesměrovou doménu. Pozici rozbočovače v síti vidíme na obrázku 1.17.
Také rozbočovače, stejně jako opakovače, neprovádějí žádnou analýzu provozu, a to jak při vstupu, tak i při dalším vysílání do jiných částí fyzického média. Každé zařízení připojené k rozbočovači tak musí naslouchat, jestli j iné zařízení vysílá. Rozbočovač vytváří topologii fyzické hvězdy, kde rozbočovač tvoří střed a kabely od něj paprskovitě míří na všechny strany. Také na pohled vypadá topologie sítě jako hvězda; ethernetové sítě mají oproti tomu topologii logické sběrnice, což znamená, že signál musí sítí projít vždy z jednoho konce na druhý.
Poznámka Rozbočovafe a opakovafe mohou zvětšit prostor pokrytý jedním segmentem sítě LAN, i když tento postup nedoporufuji; vhodnější jsou přepínafe sítí LAN, které jsou přitom dostupné téměř pro každou situaci.