Zabezpečení serveru

Zabezpečení firmy
Vloupání a krádeže způsobí mnohdy obrovské škody
Podle policejních statistik bylo na území České republiky v roce 2011 spácháno kolem 60 000 krádeží vloupáním a přes 120 000 krádeží celkově. Letos počet zjištěných vloupání jen v období od ledna do září 2012 přesáhl 40 000 a prostých krádeží bylo přes 90 000 tisíc. Většina těchto trestných činů se týká majetku obchodů, kanceláří a jiných firemních objektů. Celková škoda u vloupání za loňský rok se pak vyšplhala na neuvěřitelné 2,5 miliardy korun, škoda za prosté krádeže pak přesáhla dokonce 4 miliardy. Ochrana firemního majetku a jeho správné zabezpečení proto rozhodně nejsou zbytečnou investicí, spíše naopak.

Ani nevíte, kde všude je hrozba
Škodu ve firmě vám nemusí nutně způsobit jen klasičtí lupiči, jak si je představujeme. Tedy ti, kteří v noci přelézají ploty, pilují zámky a rozbíjejí okna, aby se dostali do vaší firmy. Trestné činnosti se mohou dopouštět také nejrůznější vandalové, neznámé osoby na pracovišti, ale dokonce i vaši vlastní zaměstnanci během pracovní doby.

Kvalitní zabezpečení je tou nejlepší prevencí
Viditelná ochrana vašeho majetku je tak nejen účinným nástrojem pro odhalování a dokazování trestné činnosti, ale zejména vynikající prevencí před jejím samotným spácháním. Potencionální lupič si pro své řádění jistě vybere spíše takový objekt, kde žádné zabezpečení ani ostraha nejsou, než takový, kde se na něj na každém rohu dívají kamery a kde kolem plotu hlídá objekt strážný se psem. V některých případech, například v obchodech či při velkých společenských akcích, se pro odhalování trestné činnosti vedle viditelné ostrahy hodí také skrytá civilní ochranka.

Jaké formy ochrany majetku jsou pro firmy nejlepší?
Možností zabezpečení firem a ochrany jejich majetku je v dnešní době široké spektrum. Vždy záleží na konkrétních podmínkách a prostředí, v němž firma sídlí. Záleží i na velikosti a rozloze firemního areálu a především na bezpečnostních rizicích i konkrétních požadavcích klientů. Obecně platí, že pro vnitřní prostory, jako jsou kanceláře, sklady, výrobní haly a podobně, je nejvhodnější využít zabezpečovací systémy.


Vedle zabezpečovací techniky lzeu větších firemních objektů využít také fyzickou ostrahu. Strážný může stát u vchodu do objektu a kontrolovat přicházející a odcházející zaměstnance (což je vhodné například u skladů zboží). Kontrolu a evidenci lidí i vozidel pak mohou pracovníci ostrahy provádět také na vrátnicích a recepcích. Zde mohou mít na starosti mj. monitoring bezpečnostních kamer a obsluhu zabezpečovací techniky. Pro velké areály s rozlehlými pozemky je žádoucí zvolit vedle zabezpečovacích systémů zároveň klasickou ostrahu vykonávanou v pochůzkovém systému strážnými, kteří pro zvýšení ochrany mohou mít u sebe také cvičené psy. Dobrou prevencí je také přítomnost vrátných či recepce, díky níž budete mít větší přehled o dění ve firmě.

Moderní zabezpečení vnitřních prostor firmy
Ze způsobů, jak efektivně zabezpečit firemní majetek uvnitř objektu, je nejvhodnější instalace zabezpečovací techniky. Firemní prostory, jako kanceláře, výrobní haly a sklady, bývají velmi častým cílem zlodějů, kde mohou odcizit jak drahou výpočetní techniku, tak zboží vysoké hodnoty nebo i výrazně poškodit vybavení firmy.

HLAVNÍ ZABEZPEČOVACÍ PRVKY
Kamerové systémy – na vybraná místa ve vaší firmě budou instalovány bezpečnostní kamery (např. v rozích budovy, tak, aby zabíraly vchod, garáže, uvnitř důležité kanceláře, výpočetní techniku atd.). Tento systém je propojen se záznamovým zařízením, kam se ve smyčce ukládají záběry z kamer a za určitou dobu se přepisují. Nahraný videozáznam je možné přehrát zpětně, nebo lze díky němu také sledovat střežené zóny v reálném čase, tedy v přímém přenosu. To se může hodit i pro vlastní kontrolu zaměstnanců a pro celkový přehled o dění ve firmě.
Pohybová čidla – senzory pohybu se obvykle umísťují do rohů místností tak, aby jejich záběr pojímal co největší prostor včetně vstupu.
Senzory rozbití oken, tzv. tříštiče – instalují se v úrovni okenních výplní a dveří a v případě pokusu o jejich rozbití spustí poplach.
Poplachové sirény – umísťují se na budovu obvykle co nejvýš a do míst, kam je nesnadný přístup. V případě poplachu spustí velmi hlasitý a nepříjemný zvuk.
Tyto systémy se obvykle aktivují na dobu, kdy v objektu není nikdo přítomen. Běžně je aktivuje poslední člověk odcházející z firmy. Každá pověřená osoba může mít přidělený kód, majitel firmy – kód 1, sekretářka – kód 3, …, uklizečka – kód 15. Tento kódový systém umožňuje mít přehled o příchodu a odchodu všech zaměstnanců a zároveň je uložen v systému a je k dispozici pro další použití. Prostor ve firmě lze také rozdělit na jednotlivé zóny (kancelář, sklad, první patro, ředitelství apod.), jejichž zabezpečení může být aktivováno pro každou místnost zvlášť. Velmi účinným nástrojem ochrany a případného dopadení pachatele je pak napojení zabezpečovacích systémů na pult centrální ochrany (PCO).

PULT CENTRÁLNÍ OCHRANY JE HLÍDAČ, KTERÝ NIKDY NESPÍ
Pult centrální či centralizované ochrany (PCO) si můžete představit jako vzdálené monitorovací centrum, které neustále přijímá a vyhodnocuje data odesílaná ze zabezpečovacích systémů ve střeženém objektu. Přenos dat je realizován pomocí GPRS a mobilních operátorů. Data jsou sledována a kontrolována 24 hodin denně pracovníky PCO, což je největší výhodou tohoto způsobu zabezpečení majetku. Pokud dojde k vniknutí do objektu, jsou o něm pracovníci PCO bezprostředně informováni a podle vyhodnocení situace reagují. Upozorní kontaktní osoby, informují Policii ČR a na místo vyšlou vlastní zásahovou hlídku.

Fyzická ostraha a recepční služby pro větší a rozlehlé objekty
U velkých firemních objektů s velkým areálem je vedle zabezpečovací techniky vhodné využít také služeb vrátných či recepčních a strážných se psy. Ti zajišťují ostrahu objektu pomocí vzájemné komunikace a moderního systému pochůzek.Každý strážný je schopen okamžitě řešit krizové situace, předcházet ničení majetku, krádežím a vniknutí na hlídaný pozemek. A v případě spáchání trestného činu umí odborně zajistit pachatele nebo místo činu do příjezdu Policie ČR.

Fyzická ostraha je výbornou a účinnou prevencí před pácháním přestupků a trestné činnosti. Sama přítomnost uniformovaných pracovníků se psy v areálu bývá dostatečným varováním a výstrahou pro případné narušitele.

JAK FUNGUJE MODERNÍ POCHŮZKOVÝ SYSTÉM?
Pro systém pochůzek strážných je v každém konkrétním prostředí vytvořen předem domluvený scénář – plán pochůzek. Strážní tedy mají určeno, kdy a která místa mají kontrolovat. V moderním systému pochůzek jsou tato místa označena identifikačními čipy. Tento čip bezkontaktně zaznamená, když strážný tímto místem projde. Získaná data jsou okamžitě odesílána prostřednictvím GPRS na server, kde je informace o datu a času načtení kontrolního místa porovnávaná s plánem pochůzek. Je možné tak na dálku kontrolovat, jak a kde se hlídka aktuálně pohybuje. Ostraha může mít nařízené i nepravidelné pochůzky. Pokud systém zjistí nesoulad s vytvořeným plánem pochůzek, okamžitě upozorní kontaktní osoby e-mailem či prostřednictvím SMS.

Nebojte se obrátit na profesionály, vyplatí se to
Ať už se rozhodnete pro jakoukoli formu ochrany ve vaší firmě, doporučujeme se obrátit na profesionály z bezpečnostních agentur. Určitě vám ochotně a dobře poradí a doporučí nejvhodnější formuzabezpečeníprávě pro váš objekt. V zabezpečení firem mají bohaté zkušenosti a jejich největší výhodou je know-how jak rychle a účinně odhalit bezpečnostní rizika a najít řešení krizových situací. Totéž platí o instalaci zabezpečovacích systémů, kterou by měl provádět výhradně odborník. Mějte na paměti, že správné a efektivní zabezpečení firmy je v dnešní době téměř nezbytné.