- Šifrování -

Název

Popis

BitLockeropen source program, jehož hlavní pracovní náplní je práce s archivy ve Windows. Do přehledu šifrovacích nástrojů tak úplně nezapadá, tuto činnost ale díky tomu, že jde v podstatě o souborový manažer pracující s kompresními algoritmy, zvládá také. Takže nejenže s jeho pomocí můžete posílat jednotlivé zabezpečené soubory přes internet, 7-Zip zvládne zašifrovat i celé adresáře a diskové oddíly. Jisté omezení a ztrátu v porovnání s konkurencí v tomto oboru má jen v tom, že k tomu používá 256b AES techniku šifrování.
VeraCrypt Program DiskCryptor se řadí opět do kategorie open source nástrojů, které umí zašifrovat celé diskové oddíly, včetně systémového. Na open source projekty bylo dlouhá léta nahlíženo skrze prsty. Po kauzách typu Snowden a případech, kdy právě proprietární software měl zadní vrátka, se ovšem situace změnila.
AxCryptČím je BitLocker pro Windows, je FileVault pro OS X. A protože OS X nerozlišuje verze, mají ho k dispozici všichni uživatelé. U nových počítačů a po nové instalaci ale aktivován není, proto zavítejte do Předvolby systému | Zabezpečení a soukromí a záložky FileVault. Zde šifrování aktivujete prostým klepnutím na Zapnout FileVault a zadáním svého administrátorského hesla.
7-ZipČím je BitLocker pro Windows, je FileVault pro OS X. A protože OS X nerozlišuje verze, mají ho k dispozici všichni uživatelé. U nových počítačů a po nové instalaci ale aktivován není, proto zavítejte do Předvolby systému | Zabezpečení a soukromí a záložky FileVault. Zde šifrování aktivujete prostým klepnutím na Zapnout FileVault a zadáním svého administrátorského hesla. Zašifrování
DiskCryptor Program DiskCryptor se řadí opět do kategorie open source nástrojů, které umí zašifrovat celé diskové oddíly, včetně systémového. Na open source projekty bylo dlouhá léta nahlíženo skrze prsty. Po kauzách typu Snowden a případech, kdy právě proprietární software měl zadní vrátka, se ovšem situace změnila. Stále však lze říci, že důvěra v tyto nástroje není stoprocentní.
FileVaultČím je BitLocker pro Windows, je FileVault pro OS X. A protože OS X nerozlišuje verze, mají ho k dispozici všichni uživatelé. U nových počítačů a po nové instalaci ale aktivován není, proto zavítejte do Předvolby systému | Zabezpečení a soukromí a záložky FileVault. Zde šifrování aktivujete prostým klepnutím na Zapnout FileVault a zadáním svého administrátorského hesla.
Cloudfogger Cloudfogger představuje šikovný nástroj pro zašifrování souborů v cloudových úložištích, jako jsou Dropbox, Google Disk, OneDrive a další. Neomezuje se ale jen na tento typ ochrany, zvládne zašifrovat i data uložená na interních discích či vyměnitelných paměťových médiích. Po instalaci programu je vyžadováno heslo, které je následně nedělitelně spjato s bezpečností vašich dat.
Steg Alternativu k běžným šifrovacím nástrojům představuje program Steg – k zabezpečení využívá steganografie, tj. citlivá data zakomponuje do tak běžného prvku,
jakým je třeba obrázek. Steg lze spustit na Linuxu, Windows i OS X. Jeho největším přínosem je, že můžete samivyhodnotit změny, které se s obrázkem udály po přidánídokumentu nebo jiného souboru určeného k ochraně –pokud si změn všimnete vy, všimne si jich i potenciálnínezvaná osoba. Nástroj podporuje obrazové formáty typuJPEG, TIFF, PNG a BMP.
EraserNástroj Eraser je tak trochu z jiného soudku: jeho úkolem není data zašifrovat, ale bezpečně smazat. Hodí se třeba pro případy, když někomu hodláte půjčit svůj pevný disk a potřebujete mít jistotu, že data na něm dříve uložená budou opravdu nečitelná. Eraser je podporován všemi systémy Windows, včetně nejnovějších Win 10, a poradí si se všemi pevnými disky a flashdisky, které ve Správci zařízení systému najde. K trvalému vymazání souborů, složek nebo už dříve smazaných částí využívá 13 metod/nástrojů pro přepis diskových stop a sektorů. A pokud vám náhodou postup s názvem Gutmann nebo US Army AR38-19 nic neříká, můžete se podívat do detailní nápovědy. A protože důkladné mazání poněkud trvá, můžete ho odložit a naplánovat na později s přispěním velice detailního plánovacího kalendáře.
Tutanota Služba Tutanota vznikla jako mnoho jiných služeb v reakci na nemilou pozornost a pracovní nasazení americké NSA – tedy v době boomu uživatelů toužících po zabezpečené komunikaci. Odtud i latinský název, který se dá přeložit jako bezpečná zpráva. Tutanota funguje především jako webový e-mail, který dbá na přehlednost a co nejjednodušší integraci šifrování do komunikace. V ideálním případě tedy uživatel pro zašifrování zprávy nemusí udělat nic. K dispozici také máte mobilní aplikace pro iOS nebo Android a firemní řešení pro Outlook (umožňuje šifrovanou komunikaci na vlastních doménách). Pro maximální zabezpečení a především důvěru uživatelů funguje služba jako open source a každý si tak může ověřit, co vše se s e-maily děje.