Jak zabezpečit Facebook

Jak nastavit soukromí a zabezpečení na Facebooku?

Jedinou možností, jak v dnešní éře internetu a sociálních sítí chránit svá data, je vůbec je nesdílet. To ale málokdo dokáže. Většina lidí by se přinejmenším měla řídit pravidlem, že to, za co by se styděla před svými rodiči a zaměstnavatelem, ke sdílení nepatří. Ne vždy se však každému své soukromí podaří stoprocentně uhlídat. Facebook má k dispozici osobní údaje o 1,3 miliardě uživatelů a značná část těchno lidí tak denně riskuje ztrátu svého soukromí. Pokud patříte mezi ty, kteří jsou na oblíbené sociální síti pečení vaření, projděte si následující tipy, jak si správně nastavit soukromí a vyšší míru zabezpečeníCentrum nápovědy Facebooku vám poradí v mnoha oblastech, včetně popisu základního nastavení a nástrojů pro soukromí.

Podobně jako další internetoví giganti, i Facebook je vystaven velké kritice týkající se soukromí svých uživatelů. Kritici poukazují zpravidla na to, že i když si účet na Facebooku deaktivujete, data o jeho uživateli jsou i přesto k dohledání, komentuje informační portál Mashable.

Nastavení Facebooku je poměrně obsáhlé, proto se v dnešním příspěvku zaměříme především na oblast soukromí a zabezpečení.

Nastavení soukromí

FB1

Facebook se po neustálých nátlacích ze strany veřejnosti a médií nedávno rozhodl, že v rámci výchozího nastavení se budou příspěvky zobrazovat přátelům a ne veřejnosti, tak jak tomu bylo dosud. To se ale bude týkat pouze nově příchozích uživatelů, proto my všichni ostatní bychom si měli upravit toto nastavení manuálně. Právě proto, že Facebook automaticky nastavuje všechny příspěvky jako VEŘEJNÉ, je důležité se tomuto nastavení řádně věnovat (najdete jej v pravém horním rohu na modré liště). Z hlediska soukromí byste se měli zaměřit na tyto oblasti:

1. Kdo uvidí můj obsah?

2. Kdo mě může kontaktovat?

3. Kdo mě může vyhledat?

4. Jak někomu zabráním, aby mě obtěžoval?

Když rozkliknete "Zobrazit další nastavení", ukáží se vám rozšířené možnosti nastavení a nástroje pro soukromí.

FB2

Co by vás primárně mělo zajímat je to, kdo vaše příspěvky uvidí. Nikdy by neměly být nastavené jako veřejné. Nabízí se vám tyto možnosti:

Facebook také umožňuje přátele kategorizovat do skupin, které si zvolíte. Může se např. jednat o známé, spolužáky ze školy, kolegy z práce, případně další skupiny lidí podle společných zájmů. Můžete si s tím více pohrát a sdílet příspěvky pouze s určitými skupinami lidí, případně si ve Vlastním nastavení podrobněji zvolit, kdo příspěvky uvidí. Přinejmenším doporučujeme zvolit možnost "Přátelé".

Dále lze nastavit také to, kdo vás může na Facebooku kontaktovat, kdo může váš profil vyhledat nebo kdo vám může zaslat žádost o přátelství.

Dalším užitečným nastavením je nastavení profilu Timeline a označování, tedy toho, kdo může přidávat obsah na váš profil Timeline, dále kdo uvidí váš obsah na profilu Timeline a jak spravovat označení, která lidé přidávají. Doporučujeme si zapnout možnost kontroly příspěvků, na kterých vás lidé označí předtím, než se objeví na vašem profilu Timeline. Poznámka: Dotyčné osobě to nezabrání v publikování příspěvku či komentování, ale příspěvek se vám alespoň nezobrazí na vašem profilu.

fb3

To, kdo uvidí vaše příspěvky na Timeline, lze také snadno spravovat v Záznamech o aktivitách (Activity log), na které se dostanete buď přímo z vaší úvodní fotografie nebo v Nastavení, v sekci Soukromí zvolíte možnost "Použít záznamy o aktivitách".

fb4

V sekci Blokování můžete zablokovat konkrétní osoby, aby neviděly váš obsah a nemohly vás na Facebooku dohledat a kontaktovat. Případně lze i blokovat pozvánky aplikací a pozvánky na události či lze omezit vybraným lidem zobrazení vašeho obsahu. Po nastavení omezení uvidí pouze ten obsah, který se zobrazuje veřejně.

fb5

Pokud jste si prošli výše zmíněné sekce v Nastavení, můžete si nyní zkontrolovat, jak se váš profil zobrazuje konkrétním lidem a veřejnosti. Jednoduše se držte ilustračního obrázku.

fb6

Nastavení zabezpečení

V sekci zabezpečení lze například nastavit telefonní číslo jako další vrstvu zabezpečení, aby se k vašemu účtu nemohl nikdo neoprávněně přihlásit. Také si můžete nastavit hesla k aplikacím, které přes Facebook využíváte a nebo i uvést důvěryhodné kontakty, na které se lze v případě potřeby obrátit. To využijete zejména tehdy, pokud ztratíte přístup ke svému účtu.

fb7

Pokud jste se dostali do fáze, že už nechcete mít na Facebooku účet, máte dvě možnosti. Jednou z nich je deaktivace účtu. V případě deaktivace účtu se váš profil vypne a vaše jméno a obrázek se odeberou z téměř veškerého obsahu, který jste na Facebooku doposud sdíleli. Některé informace však i nadále mohou být viditelné pro ostatní, například vaše jméno v jejich seznamu přátel a odeslaných zprávách. Výhodou může být, že svůj účet budete moci kdykoliv v budoucnu obnovit.

Druhá možnost představuje trvalé a nevratné zrušení vaší přítomnosti na Facebooku. Pokud jste však rozhodnuti Facebook opustit a smazat tak veškerou vaši aktivitu, můžete o trvalé smazání účtu zažádat. Mějte ale na paměti, že společně s účtem budou smazána veškerá vaše data z profilu. Předtím, než tak učiníte, máte možnost si stáhnout z Facebooku soubor se svými daty a získat tak kopii obsahu, který jste dosud sdíleli. Informace o tom, jak svůj účet trvale odstranit, naleznete zde. Pamatujte si však, že nebudete moci svůj účet znovu aktivovat, ani získat žádný obsah či informace, které jste dosud přidali.

fb8

Co mohu udělat pro trvalé zabezpečení Facebook účtu?

Tady je několik věcí, jak si účet zabezpečit:

Chraňte si heslo.
Heslo pro Facebook nepoužívejte nikde jinde na internetu a nikdy ho s nikým nesdílejte.
Heslo nemělo jít snadno uhodnout. Vyhněte se proto svému jménu a často opakovaným, běžným slovům.
Přečtěte si další informace o vytvoření silného hesla.

Nikdy svoje s nikým přihlašovací údaje nesdílejte.
Podvodníci můžou vytvořit falešné weby, které vypadají jako Facebook, a dokážou vás vyzvat k přihlášení pomocí e-mailu a hesla.
Než kamkoli zadáte přihlašovací údaje, zkontrolujte si URL webu. Máte-li pochybnosti, zadejte do prohlížeče adresu www.facebook.com a přejděte tak zpět na Facebook.
E-maily od Facebooku nepřeposílejte dalším lidem. Mohou obsahovat citlivé údaje o vašem účtu.
Přečtěte si další informace o tom, jak se nestát obětí phishingu.

Pokud používáte počítač sdílený s dalšími osobami, odhlašujte se od Facebooku.
Pokud zapomenete, můžete se odhlásit vzdáleně.

Nepřijímejte žádosti o přátelství od lidí, které neznáte.
Podvodníci někdy vytvářejí falešné účty, aby si je lidi přidali mezi přátele.
Přidáním podvodníka do přátel mu umožníte přidávat spam na vaši timeline, označovat vás v příspěvcích a posílat vám škodlivé zprávy.

Dávejte si pozor na škodlivý software.
Škodlivý software může poškodit počítač, server i počítačovou síť.
Naučte se rozpoznat napadený počítač nebo zařízení a zjistěte, jak škodlivý software odstranit.
Vždy používejte nejnovější verzi prohlížeče a odstraňte podezřelé aplikace nebo doplňky prohlížeče.

Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy, ani když zdánlivě pochází od přítele nebo vám známé společnosti.
To platí i pro odkazy na Facebooku (například v příspěvcích) nebo v e-mailech.
Facebook po vás nikdy nebude chtít poslat heslo e-mailem.
Pokud na Facebooku narazíte na podezřelý odkaz, nahlaste to.

Bezpečnostní tipy
Zde je uvedeno 6 opatření, která vám mohou pomoci zajistit bezpečnost účtu:
Chraňte si svoje heslo:
Heslo na Facebook už nepoužívejte nikde jinde na webu.
Nikdy heslo nikomu neříkejte. Heslo byste měli znát jen vy a nikdo jiný.
Nepoužívejte svoje jméno ani běžná slova. Uhodnout ho by mělo být obtížné.
Používejte naše dodatečná opatření pro zabezpečení.
Ujistěte se, že je váš e-mailový účet zabezpečený.
Pokud používáte počítač sdílený s dalšími osobami, odhlašujte se od Facebooku. Pokud zapomenete, můžete se odhlásit vzdáleně.
Spouštějte na počítači antivirový software:
Pro systém Windows
Pro systém Mac OS
Než na něco kliknete (nebo něco stáhnete), přemýšlejte.