Jak zabezpečit sociální sítě

Jak zabezpečit sociální sítě

Rizika sociálních sítí

O rizicích na internetu byl natočen film Seznam se bezpečně, který ve třech příbězích zobrazuje podle reálných událostí rizika spojená s používáním internetu.*
Upozornění
Většina sociálních sítí je určena k seznámení a udržování vztahů s kamarády. Údaje, které o sobě vyplníte, sdílíte se všemi přáteli. V případě otevřených sociálních sítí je sdílíte se všemi uživateli celé služby. Díky možnostem, jež sociální sítě nabízejí, se můžete velice snadno seznámit, podělit o své zážitky nebo sdílet obsah.

Uvědomte si, že to, co na internetu zveřejníte, už většinou nemůžete vzít zpět. Pečlivě si proto rozmyslete, co o sobě chcete sdělovat.

Denně je prostřednictvím sociálních sítí ukradeno několik desítek identit. Mnohdy to uživatelé ani netuší. Pokud to zjistí, jen málokdo ví, jak se může bránit.

Rada Rada
Jak se bránit v případě zneužití údajů
Kontaktujte technickou podporu služby s žádostí o smazání údajů.
V závažných případech neváhejte kontaktovat policii.
Mýtus: Internet je anonymní.

Skutečnost: Nikdo není na internetu anonymní. Většina provozovatelů udržuje logy k jednotlivým uživatelským účtům a ty pak na základě žádostí předává policii. Informace získané z připojení, mohou významně přispět k dopadení pachatele.

Osobní spory uživatelů provozovatelé sociálních sítí ve většině případů neřeší. Nicméně téměř všechny sítě nabízejí možnost ignorace. Pokud vás tedy někdo obtěžuje, tuto možnost využijte. Rozhodně na nevhodné nabídky nebo vulgární zprávy neodepisujte.

Nejčastěji jsou vystaveny rizikům na internetu děti. Informace o školácích denně vyhledává několik set slídilů a mohou cíleně sbírat osobní údaje, fotografie nebo intimní materiály.

Jak se chovat

Rady pro bezpečné používání sociálních sítí

O rizicích na internetu byl natočen film Seznam se bezpečně, který ve třech příbězích zobrazuje podle reálných událostí rizika spojená s používáním internetu.
Upozornění
Pokud se vám stane na internetu nějaké příkoří nebo se stanete svědky nějaké nestandardní situace, nenechte si ji pro sebe. Vždy můžete kontaktovat technickou podporu, policii nebo Linku bezpečí.

1 Neuvádějte na veřejném profilu telefonní číslo nebo adresu.
2 Neposílejte nikomu svoji intimní fotografii, nikdy nevíte, kde se může objevit.
3 Udržujte hesla (k e-mailu i jiná) v tajnosti, nesdělujte je ani osobě blízké či kolegovi v práci.
4 Nikdy neodpovídejte na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy.
5 Nedomlouvejte si schůzku přes internet, aniž byste o tom neřekli někomu jinému.
6 Nevěřte každé informaci, kterou na internetu získáte.
7 Když s někým nechcete komunikovat, nekomunikujte.
8 Nesdělujte informace typu, kdy jedete na dovolenou, po návratu by vás mohlo čekat překvapení.
9 Při používání webové kamery buďte obezřetní, kdokoli může na druhé straně hovor nahrávat.
10 Než cokoli potvrdíte, přečtěte si podmínky užívání.