Kontrola integrity

Kontrolór integrity (integrity checker, CRC checker…)

Kontrola integrity je založena na porovnávání aktuálního stavu důležitých programů a oblastí na disku s informacemi, které si o nich kontrolní program uložil při jejich příchodu do systému nebo při své instalaci.
Jestliže se do takto chráněného počítače dostane vir, tak na sebe zdvořile upozorní změnou některého z kontrolovaných objektů a je záhy detekován. Takto je možné spolehlivě zachytit i nové viry, o kterých zatím nic neví skenery a které nemusí odhalit ani heuristická analýza.
Aby se tato idylka proměnila v realitu je nutné kontrolu integrity správně nainstalovat. To především znamená zahrnout do seznamu kontrolovaných objektů pokud možno všechny důležité a často používané programy. Velmi praktické je kontrolovat všechno, co je zaváděno do paměti při startu počítače. Tedy ovladače vyjmenované v souboru CONFIG.SYS a programy spouštěné z dávky AUTOEXEC.BAT. Určitě není špatné kontrolovat také všechny programy, které jsou součástí MS-DOSu.
Existují ovšem i soubory, jejichž kontrola nemá smysl. Sem patří některé starší programy, které si svou konfiguraci zapisují přímo do svého EXE-souboru (například TC.EXE - kompilátor Turbo C od firmy Borland). Jejich kontrola je samozřejmě také možná, ale při změně nastavení spustí falešný poplach. Pak už záleží je na znalostech uživatele, jestli dokáže rozpoznat, o co se jedná.
To ovšem není jediný problém. Snadno může dojít k této situaci: Na počítač napadený boot virem, je nainstalována kontrola integrity, která si mimo jiné uschová i kopii boot sektoru. Po čase je vir nalezen a odstraněn nějakým jiným antivirovým programem. Při svém dalším spuštění kontrola zjistí, že obsah boot sektoru už není, co býval. Oznámí to uživateli a dotáže se, zda je vhodné obnovit správný stav. Pravděpodobně dostane souhlas a s pocitem dobře vykonané práce vrátí vir do boot sektoru.
Tato situace jistě není příliš milá. Proto jsou většinou i antivirové systémy založené na kontrole integrity obvykle vybaveny nějakým skenerem. I tak se ovšem před jejich instalací vyplatí zkontrolovat i disk nějakým jiným, kvalitním, skenerem.
Viry většinou napadají soubory tak, že modifikují jejich začátek a za konec se připojí. Na základě odložených informací o souboru se tak může program pro kontrolu integrity pokusit odstranit, aniž by o něm cokoliv věděl. A protože si musí už kvůli detekci pamatovat kontrolní součty celého souboru, může snadno kontrolovat, zda byl jeho pokus o léčení úspěšný.
Díky tomu patří odstraňování viru programem pro kontrolu integrity k relativně bezpečným postupům. (Tedy ne že by bylo tak úspěšné, ale program pro kontrolu integrity je schopen zkontrolovat, jestli se soubor skutečně podařilo uvést do korektního stavu).

Hlavní výhody a nevýhody kontrolórů integrity:
 

lze detekovat známé i neznámé viry

lze dezinfikovat známé i neznámé viry

větší nároky na uživatele při rozhodování (např. zda je soubor čistý či zavirovaný)

kontrolór integrity musí být na počítač instalován v době, kdy není zavirován