Podle rychlosti šíření
Rychlé infektory
Pod pojmem rychlý infektor chápeme souborový virus, který infikuje nejen spouštěné soubory, ale i otvírané (při kopírování, přesunování apod.).
Pomalé infektory
Pomalé viry je těžké odhalit, protože infikují soubory, které operační systém modifikuje nebo kopíruje. Jinými slovy, "pomalý" virus napadne soubor jen pokud s ním uživatel manipuluje. Například, infikuje boot sektor diskety, když se do boot sektoru zapisuje příkazem FORMAT nebo SYS. Pomalý virus může infikovat kopii souboru, ne však originál.
Boj s pomalými viry je těžký proces. Kontrolor integrity by si nového souboru měl všimnout a ohlásit ho uživateli, protože pro tento soubor není k dispozici žádný kontrolní součet. Kontrolor integrity je antivirový program, který monitoruje obsah diskových zařízení, velikost všech souborů a jejich kontrolní součty. Na případné nesrovnalosti upozorní uživatele. Jenomže uživatel ani v upozornění na chybný součet pravděpodobně nespatří nic podezřelého, protože instrukci na vytvoření nového souboru zadal sám. Nejčastěji - celkem logicky - nařídí výpočet nového součtu pro nový (infikovaný) soubor.
Sparse infector
Tento termín se používá pro označení virů, které infikují své oběti jen příležitostně a nebo při splnění nějaké podmínky s poměrně malou pravděpodobností. Tedy infikují jen zřídka, odtud jejich název. Výsledkem chování takových virů je minimalizace rizika odhalení jejich přítomnosti v systému uživatelem.
ZOO viry
Tímto termínem jsou označovány viry, které se v reálném světě vůbec nešíří. Existují, antivirové programy je detekují, ale šance setkat se s nimi je rovna nule. Vytvořeny byly buď ze studijních důvodů nebo prostě obsahují takové množství chyb, které je činí neživotaschopnými. V některých případech je také mohli programátoři záměrně vytvořit tak, aby se nemohly šířit, nebo pouze chtěli za každou cenu (nefunkčnost) získat prvenství v některé oblasti (první virus pro Windows 2000 apod.). Někdy se do protikladu k ZOO virům dávají tzv. In-the-wild viry: to jsou škodlivé kódy, s nimiž se lze při troše štěstí (či spíše smůly) setkat.