Desatero přikázání

 

Antivirové desatero
Na www stránkách firmy AEC, která již přes deset let působí úspěšně na trhu s antivirovými systémy, jsem našel desatero pro úspěšnou ochranu proti virům. Vypůjčil jsem si je tedy do této publikace, jednak proto, že bych to výstižněji nenapsal a také proto, že mi to připomíná jiná sympatická x-tera, která se objevují na různých místech, kde se lidé potkávají a žijí.
1) Provádějte pravidelný update svého antivirového programu! Sebelepší antivir se zastaralou virovou databází je k ničemu. Takřka každý den se objevují nové škodlivé kódy, ze kterých navíc mohou vznikat různé mutace. Pouze aktuální datové soubory poskytované výrobcem konkrétního antivirového programu obsahují údaje umožňující spolehlivou detekci a odstranění i nejnovějších virů. Někteří výrobci dnes dokonce poskytují tyto aktualizace denně.
2) Nikdy neotvírejte e-mailovou přílohu, kterou jste nepožadoval(a)! Prudký nárůst škodlivých kódů šířících se pomocí elektronické pošty je v poslední době více než zřejmý. Brát tento způsob šíření virů v úvahu nás přinutil například případ lavinovitého šíření viru „I love you“, který v květnu 2000 způsobil nemalé ekonomické škody (odhadují se asi na 8,7 miliardy USD). Programování těchto virů je poměrné jednoduché a jejich efekt rozsáhlý. Typický virus obsažený v příloze elektronické pošty, pokud na něj uživatel klikne a tím jej otevře, nemusí zůstat pouze u svého šíření na adresy, které najde v poštovním programu. Může obsahovat i další škodlivé rutiny, které například zlikvidují data na zasaženém počítači.
3) Mějte kontrolu nad svým počítačem a nad tím, kdo jej používá! Riziko virové nákazy a ztráty dat vzrůstá úměrně s počtem lidí, kteří mají ke konkrétnímu počítači přístup. Stačí jediný nezodpovědný člověk, který přinese z domova zavirovanou disketu nebo otevře e-mailovou přílohu s virem, a práce všech ostatních přichází vniveč. V současné době se stává důležitým prvkem ochrany počítače jeho zabezpečení pomocí vhodného bezpečnostního programu, který zajistí přístup pouze definovaným uživatelům. Nejde pouze o zamezení virové nákazy, ale i o ochranu informací uchovaných v počítači. Je třeba si uvědomit, že informace mají také svoji cenu. S připojením počítače na internet vyvstává potřeba chránit se i proti nežádoucím průnikům ze sítě.
4) Instalujte včas všechny „záplaty“ na používaný software! Existují viry, které používají tzv. bezpečnostní díry v operačních systémech a aplikacích. Pokud je taková chyba v programu zjištěna, jeho výrobce zpravidla připraví tzv. záplatu (patch), kterou lze na daný program aplikovat (nainstalovat), a tím chybu odstranit. Tyto soubory jsou zpravidla k dispozici ke stažení na stránkách jednotlivých výrobců software. Je v zájmu uživatele sledovat aktuální situaci a nové záplaty co nejdříve aplikovat. Toto pravidlo platí zejména pro operační systémy.
5) Vždy prověřujte diskety a CD média předtím, než je použijete! Přesto, že podle dostupných údajů asi 85 % zaznamenaných virových útoků přichází prostřednictvím e-mailu, nemůžeme podceňovat ani „tradiční“ způsoby šíření škodlivých kódů. Proto je bezpečnější investovat několik minut času a médium otestovat, než se potom několik hodin trápit nad zavirovaným počítačem, případně platit
specialistu.
6) S každým novým souborem (i z důvěryhodného zdroje) nakládejte s největší opatrností! Uvedené pravidlo platí nejen pro pirátský software. Existují dokonce i případy, kdy instalační CD od známého výrobce tiskáren obsahovalo virus. Mnohonásobně větší je riziko v případě souborů stahovaných z Internetu. Nezáleží na tom, komu stránky patří, i na stránkách renomované firmy mohou být soubory infikované viry. Připomeňme si případ, kdy na stránkách světově nejznámějšího výrobce nejmenovaného A n t i v i r o v é d e s a t e r o
operačního systému byl několik týdnů k dispozici dokument nakažený makrovirem. Inu virus si nevybírá, komuže patří soubor, který napadá.
7) Využívejte více než jen jeden způsob antivirové ochrany! Z hlediska celkové bezpečnosti není dostačující použití pouze jednoduchého antivirového programu, který umí na požádání prověřit daný soubor či adresář. Je žádoucí, aby antivirový program uměl kombinovat několik druhů ochrany. Mezi ně patří: – antivirový monitor, který umí na pozadí (on-line) kontrolovat otevírané soubory; – integrity checker (kontrolní součet), který umí zaznamenat modifikace souborů a adresářů, jež mohou indikovat napadení virem; – heuristická analýza, jež vyhledává viry ne pomocí typické sekvence kódu, ale pomocí jejich chování a projevů. Kombinace těchto několika technologií může efektivně ochránit počítač před většinou škodlivých kódů.
8) Vytvořte si zaručeně „čistou“ bootovací disketu a pečlivě ji uložte na bezpečné místo! Může nastat případ, že na počítači, který byl napaden virem, nelze spustit operační systém. Nemusí to však nutně znamenat, že by virus data na pevném disku počítače smazal. V takovém případě je vhodné mít k dispozici předem vytvořenu tzv. bootovací disketu (samozřejmě nezavirovanou), která současně obsahuje antivirový program. Pomocí této diskety lze napadený počítač spustit a infikované soubory vyléčit či přinejhorším smazat.
9) Pravidelně zálohujte! Ačkoliv toto pravidlo přímo nesouvisí s antivirovou ochranou, jeho dodržování umožňuje minimalizovat případné škody způsobené agresivním virem, nespolehlivým hardwarem
apod. V porovnání s cenou ztracených dat je čas strávený zálohováním zcela zanedbatelný. Vytvořené zálohy je vhodné uložit na bezpečném místě (pro případ požáru či jiné živelné katastrofy).
10) Nepodléhejte panice! Jak autor tohoto desatera dále praví, není cílem formulování těchto deseti pravidel strašení uživatelů počítačů, protože počítačové viry jsou v podstatě obyčejné programy. S tím rozdílem, že svoji činnost konají nezávisle na vůli uživatele. Pokud už se stane a váš počítač je zavirovaný, dělejte vše s rozvahou a vlastním konáním nenapáchejte větší škody, než by napáchal přítomný vir.