CTB-Locker

Virus CTB Locker je nejčerstvější hrozba ransomwarového typu, která se na internetu objevila v průběhu července 2014. Je v podstatě totožný s viry Cryptowall, Cryptolocker, Cryptorbit a některými dalšími a, stejně jako tyto viry, je také velmi nebezpečný. V napadeném počítači zašifruje určité datové soubory, které uživateli opět zpřístupní až poté, co mu daná oběť za odblokování souborů zaplatí. Za opětovné zpřístupnění souborů s vašimi fotografiemi, videi a dalším obsahem budete muset zaplatit obvykle 120 dolarů. V některých případech vás ale může CTB Locker požádat i o jinou částku, například 24 dolarů. Požadované výkupné (anglicky ‚ransom‘) má být přitom uhrazeno v bitcoinech. Prvním příznakem toho, že vás napadl virus CTB Locker, je náhlá nedostupnost některých vašich souborů. Virus vám může také zobrazit varovnou zprávu, ve které vám k celé záležitosti podá své vlastní ‚vysvětlení‘ a požádá vás o platbu. V takovém případě byste měli okamžitě provést kontrolu počítače anti-spywarovým programem. Čím dříve kontrolu provedete, tím více souborů můžete před zablokováním uchránit. Viru CTB Locker si v počítači všimnete bohužel až ve chvíli, kdy vám zobrazí zprávu o zašifrování dat a požádá vás o zaplacení výkupného. Před podobnými škůdci je proto lepší počítač preventivně chránit. Vhodným opatřením je instalace anti-spywarového programu, který je pak třeba také pravidelně aktualizovat. Naše výzkumné centrum doporučuje aplikaci SpyHunter.

Jak se vám může CTB Locker dostat do počítače?
K šíření využívá CTB Locker zpravidla podvodné e-maily vyžadující od uživatelů potvrzení různých plateb, nákupů atd. Ihned po stažení infikované přílohy takového mailu dojde samozřejmě k zavirování počítače ransomwarem. Zvýšená bdělost je třeba také v souvislosti s různými okny, která vám mohou vyskočit na obrazovku s nabídkou aktualizací pro programy jako Java či Flash Player. Jde totiž o další trik, jímž se CTB Locker šíří. Okamžitě po napadení počítače do něj CTB Locker nahraje své soubory a začne v systému vyhledávat položky určitého typu. Jakmile požadované soubory (3fr, accdb, ai, arw, bay, cdr, cer, cr2, crt, crw, dbf, dcr, der, dng, doc, docm, docx, dwg, dxf, dxg, eps, erf, indd, jpe, jpg, kdc, mdb, mdf, mef, mrw, nef, nrw, odb, odm, odp, ods, odt, orf, p12, p7b, p7c, pdd, pef, pem, pfx, ppt, pptm, pptx, psd, pst, ptx, r3d, raf, raw, rtf, rw2, rwl, srf, srw, wb2, wpd, wps, xlk, xls, xlsb, xlsm, xlsx, etc.) najde, zašifruje je metodou kryptografie eliptických křivek. Zdá se také, že tento virus dokáže s pomocí TORu komunikovat se svým centrálním uzlem (C&C serverem) a provádět jeho příkazy. A protože v době vzniku tohoto článku napadal CTB Locker Windows XP, Windows Vista, Windows 7 a 8, opatrní by měli být především uživatelé těchto operačních systémů. Pokud máte obavy, že váš počítač napadl a vaše soubory zašifroval CTB Locker, můžete si to ověřit otevřením souborů %MyDocuments%\.html. Zašifrované soubory bohužel nebude možné obnovit bez toho, že byste vývojářům viru CTB Locker uhradili požadované výkupné.

Jak odstranit virus CTB Locker?
Pokud máte podezření, že máte virus CTB Locker ve svém počítači, nechte jej zkontrolovat programem SpyHunter či STOPzilla a tento nebezpečný ransomware odstraňte. Pro zachování přístupu ke svým souborům zkuste využívat zálohování či nástroje pro obnovu dat jako např. R-Studio či Photorec.

Soubory zablokované virem CTB Locker vám bohužel nepomůže obnovit ani hloubková kontrola vašeho systému výše zmíněnými programy. Proto důrazně doporučujeme podobným napadením v ideální případě raději zcela předcházet. K tomu lze výše zmíněné aplikace využít naopak velmi dobře. Kromě toho nezapomínejte ani na pravidelné (a co nejčastější) zálohování. Dobrými pomocníky jsou rovněž USB externí pevné disky, CD, DVD, Google Drive, Dropbox, Flickr a další podobná řešení. Je přitom vhodné dbát na to, abyste své dokumenty uložené na veřejných zdrojích sdíleli pouze s nezbytným množstvím lidí či s autorizovanými uživateli.