Na Preview Azure Portálu přibyla podstatná novinka, a tou je správa virtuálních serverů. O Preview Portálu jsem psal v prvním díle našeho seriálu o Azure. Dnes si představíme novinku ve správě.
Bavíme-li se o Preview Portálu, pak se jedná se o alternativu k současnému portálu, který je na adrese https://manage.windowsazure.com/. Nový portál postupně nahradí ten stávající. Zatím je v Preview fázi a můžete tak využívat oba portály.
Velkou výhodou nového portálu je možnost udržovat jednotlivé komponenty řešení v logických skupinách pojmenovaných jako Resource Groups. Stávající portál takový pohled nenabízí. Pokud tedy moji webovou aplikaci tvoří sada externě loadbalancovaných front-endů pomocí Traffic Manageru a interně loadbalancované backendy pomocí Internal Loadbalancingu, mám na stávajícím portálu trochu problém se v těchto prostředcích vyznat. Musím si pamatovat nebo jinak logicky vyčlenit, které zdroje spolu mají co dočinění. Na Preview Portálu mi v tomto snažení pomůže právě Resource Group.
Pomocí Resource Groups tak budu mít přehled o celém svém řešení i třeba včetně projektu z Visual Studia Online.
Na Preview Portál je postupně přesouvána funkcionalita stávajícího portálu. V rámci první fáze bylo možné spravovat Web Sites a SQL Databases. Nyní k této možnosti přibývají právě i VM.
Pro začátek si tedy můžeme na portál přidat novou dlaždici se správou VMs
Toto zobrazení nám ještě nepřináší zmíněné výhody Resource Groups, ale jedná se o standardní pohled na všechny virtuální servery.
Po rozkliknutí konkrétního virtuálu se nám zobrazí tabulka přehledu a možnosti konfigurací.
K dispozici jsou standardní operace jako vypnutí/zapnutí VM, vzdálené připojení a smazání. Dále jsou zde k vidění informace o provozu virtuálu a nová podstatná informace – kolik stojí provoz daného serveru. Tento údaj byl dříve k dispozici jenom formou reportů a za všechny virtuální servery najednou. Novinkou je i možnost správy IP adres. Ta byla oznámena na TechEd konferenci a o této podpoře jsem se krátce zmínil v tomto článku.
V konfiguraci nové VM přibyly také možnosti, pro které bylo nutné sáhnout do Powershellu. Zejména jde o přidání počítače do domény po nainstalování OS, volbu časového pásma nebo zapnutí/vypnutí automatických updatů.
Pojďme se trochu podívat na zmíněné Resource Groups. Při vytváření VM zde najdeme právě tento atribut. Můžeme buď přidat VM do existující skupiny, nebo vytvořit novou.
Po této skupině se nám pak pojmenuje Storage i síť. Navíc již budou součástí tohoto aktuálního deploymentu a nemusíme na ně myslet před vytvářením virtuálu. Výsledek pak vypadá takto:
Ve skupině vidíme všechny námi přidané zdroje. V těch můžeme i vyhledávat. Důležité je, že vidíme i stavy jednotlivých položek a můžeme je i hromadně sledovat. Také se dozvíme, kolik nás celá skupina dohromady stojí. Celou skupinu můžeme i najednou smazat, což je ideální pro testovací buildy.
Virtuální servery tak rozšiřují seznam nových položek na Preview Portálu a přinášejí i užitečné novinky.