Další zařízení
Tato kapitola je věnována výčtu a stručnému popisu některých dalších zařízení, která je možné připojit k počítači, ale jejich rozšíření je již menší, než tomu bylo u zařízení uvedených dříve.
Faxmodemové karty: karty pro příjem a odesílání faxových zpráv pomocí počítače. Tyto karty také dovolují propojení počítačů pomocí telefonní sítě.
Faxmodemová karta |
Karty pro zpracování videa: zařízení určená ke zpracování videosekvencí v reálném čase.
Karty pro příjem teletextu: karty umožňující na počítači přijímat teletext.
Karty pro příjem rádia a televize: karty sloužící k příjmu televizního a rádiového signálu na počítači. V případě televizního signálu tyto karty většinou signál pouze zobrazují, ale buď jej nedovedou v reálném čase zaznamenávat, nebo jej zaznamenávají v poměrně nízké (pro profesionální účely nedostačující) kvalitě.
Karta pro příjem rádio a televize VideoHighway |
Karty pro připojení měřicích přístrojů: většinou poměrně specializované karty určené k připojení různých měřicích přístrojů (osciloskopy, multimetry, ...), jimiž naměřené hodnoty je možné dále za pomocí počítače zpracovávat.
Bezpečnostní karty: mají za úkol omezit nebo úplně znemožnit přístup cizí osoby k datům v počítači tím, že po uživateli je vyžadováno uživatelské jméno a heslo. Některé tyto karty dovolují i zakódování veškerých dat na pevném disku počítače, čímž je znemožněn přístup neoprávněné osoby k datům i poté, co bezpečnostní kartu z počítače vyjmeme.
Tablety: specializovaná zařízení pro profesionální práci s konkrétním typem programu (většinou programy typu CAD/CAM). Jedná se o vstupní zařízení tvaru tabulky (destičky), po které se rukou pohybuje ukazovacím zařízením, tužkou, zaměřovacím křížem s tlačítky. Tablet slouží k zadávání souřadnic, převodu křivek na číselné údaje nebo k ovládání programů místo myši
Digitizéry: zařízení podobné jako tablet, které poskytuje větší přesnost souřadného systému (řádově 0.001 mm).
Trackbally: vstupní zařízení používané někdy místo myši. Jedná se o kuličku zčásti uzavřenou a z části vyčnívající, která je zpřevodovaná na elektronické snímače otáčení. Při práci pohybuje uživatel touto kuličkou, čímž dosahuje podobného efektu jako uživatel, který pohybuje myší po podložce.
Snímače čarového kódu: vstupní zařízení určená ke čtení čarových kódů. Snímač čarového kódu se většinou zapojují přes rozhraní klávesnice.
Snímač čarového kódu |
Plottery: výstupní zařízení pro grafický výstup na papír. Plotter obsahuje pohyblivě upevněnou hlavu nesoucí speciální pisátko, které se pohybuje vzhledem k papíru. Papír bývá buď pevně upevněn, pak se hlava s pisátkem musí pohybovat v obou osách, nebo papír je v jednom směru posouván otáčejícím se válcem, pak se hlava pohybuje pouze v jednom směru (kolmém k pohybu papíru). Plotter se používá zejména ve spojení s programy CAD/CAM ke kreslení technických výkresů, pro něž tiskárny nedostačují.