- Tipy a triky -

Prevence, prevence, prevence

Nejspolehlivějším způsobem, jak se napadení podobným programem ubránit, je předcházet útoku. Antivirové programy na mobilním telefonu ještě nejsou příliš obvyklé, postupně byste si na ně však měli začít zvykat. Protože se většina souborů šíří přes rozhraní Bluetooth, není-li to nezbytně nutné, nenechávejte svůj telefon neustále ve viditelném módu. Jakmile není připojení Bluetooth třeba, přepněte se do neviditelného módu nebo ještě lépe funkci Bluetooth úplně vypněte.

Pokud jste na toto zapomněli a některá z infiltrací se k vám dere, nepřijímejte ji. Samozřejmě není možné hned zjistit, že se jedná o virus. Obecně ale platí, že pokud soubor neočekáváte, nepotvrzujte jeho přijetí.

Následně je třeba virus nainstalovat. Instalace neznámých souborů je jednou z největších chyb, jakých se vůbec můžete dopustit. Nikdy totiž nevíte, co na vás v souboru čeká. Pokud vás ani tato rada nepřesvědčila a z displeje mobilního telefonu se na vás šklebí menu plné lebek, nezbývá nic jiného, než postupovat podle pokynů antivirových společností. Přehled dosavadních infiltrací jste si mohli přečíst výše, o ostatních se v budoucnu dočtete i na našem serveru.

Pokud byste se chtěli dovědět více informací o virové problematice, navštivte třeba český server www.viry.cz. Především Kniha o virech je velice podrobný a vyčerpávající zdroj informací. Přestože je na serveru Viry.cz problematika mobilních infiltrací stále spíše zlehčována, tempo, jakým jsou nové viry vypouštěny do světa, se mění na přinejmenším nebezpečné. To dokazuje i fakt, že do modelů finské společnosti Nokia se začínají antivirové programy zavádět už ve výrobě. Důkazem je například v loňském roce představená Nokia 6670, která je na trh dodávána s již předinstalovaným antivirovým programem od společnosti F-Secure.

Nechcete-li myslet na všechny prvky prevence, můžete si také nainstalovat některý z dostupných antivirových programů. Pravidelným skenováním systému tak můžete mnohem lépe předejít napadení některým typem infiltrace.