Opravna reinstalace operačního systému
Opravnou reinstalaci systému můžeme přirovnat k zcela nové čisté reinstalaci operačního systému Windows. Při instalaci dojde ke zkopírování (a tím i zároveň přepsání) všech systémových souborů. Narozdíl od nové čisté instalace OS, při které se provádí zformátování (smazání) disku, se tento krok vynechá. A zde je právě ten velký rozdíl - veškerá Vaše data, jako jsou dokumenty, obrázky, videa a ostatní soubory, včetně nastavení aplikací, by měla zůstat nedotčena. Naleznete je pak v adresáři "Windows.old". Ovšem v počítači zůstanou pozůstatky předchozího systému a tedy i možné chyby.
Vložte DVD s operačním systémem Windows 10 do mechaniky nebo připojte flash disk a restartujte PC.
Nejprve musíte povolit bootování z DVD nebo flash disku
Po spuštění instalace budeme nejprve požádání o zvolení jazyka, se kterým s námi bude systém komunikovat. Dále také můžeme zvolit nastavení časové zóny a rozložení klávesnice. Toto již by mělo být po výběru jazyka nastaveno správně.
Na další obrazovce to máme celkem snadné, prostě jen klikneme na tlačítko "Nainstalovat".
Začne spouštění instalačního procesu.
Poté se nám zobrazí licenční podmínky, které je nutné odsouhlasit, jinak instalace nebude pokračovat. Po přečtení těchto podmínek zaškrtneme "Přijímám licenční podmínky" a klikneme na tlačítko "Další", které se nám po odsouhlasení licenčních podmínek zpřístupní.
Nyní dostaneme na výběr, zda chceme provést Opravnou reinstalaci - Upgrade (tato volba se nám zpřístupní pouze, pokud instalujeme operační systém Windows 10 například na počítači, kde je již nainstalována předchozí verze operačního systému Windows), nebo Vlastní (nainstalování čistého systému). Zde záleží především na tom, jak je předchozí systém Windows nastaven a jaké aplikace používáte. Pokud totiž instalátor Windows 10 zjistí nekompatibilitu předchozího systému popřípadě některé aplikace, která by mohla v novém systému způsobovat určité potíže, odmítne instalátor upgrade provést.
Jak již bylo řečeno na začátku - oprava přepíše systémové soubory. Používá se, pokud jsou tyto soubory nenávratně poškozeny. Např. pokud se systém chová nestandardně i přes vyloučení virové nákazy a obnovení systému k datu, kdy vše fungovalo, tak, jak mělo.