Model bezpečnosti iOS

Bezpečnost systému iOS je navržena s pomocí základního modelu bezpečnosti, na kterém je založena bezpečnost všech verzí systému iOS. Bezpečnostní model rozděluje bezpečnost systému do čtyř základních komponent. Komponenty bezpečnostního modelu systému iOS jsou bezpečnost zařízení, datová bezpečnost, síťová bezpečnost a bezpečnost aplikací.

Bezpečnost zařízení

Komponenta bezpečnosti zařízení pomáhá ochránit zařízení před zneužitím neautorizovanou stranou. Nejběžnějším mechanismem komponenty je PIN kód a heslo pro uzamčení zařízení. Od verze iOS 7.0 bylo nově k heslu zařízení zařazeno snímání otisku prstu, které je implementované do domovského tlačítka zařízení iPhone 5S. Společnost Apple umožňuje podnikovým zákazníkům využít dalších rozšiřujících mechanismů pro vynutitelnost 11 nastavení hesla zařízení, stanovení jeho minimální délky, povinné využití alfanumerických znaků, či zadávání speciálních znaků. V podnikových podmínkách je možné nastavit dobu expirace hesla. Součástí hesla zařízení je také možnost nastavení blokace zařízení v případě zadání několika chybných pokusů o zadání hesla. Další součástí komponenty jsou profily. Podnikoví zákazníci mohou využívat ověřené bezpečnostní profily pro přístup do chráněné VPN, připojení k WI-Fi, přístup k elektronické poště. Centralizovaná konfigurace zařízení může omezit využívání konkrétních služeb zařízení, např. portálu YouTube, či kamery zařízení. Omezena může být také možnost instalace aplikací třetích stran.

Datová bezpečnost

Komponenta datové bezpečnosti zahrnuje metody, sloužící k ochraně citlivých dat v zařízení, včetně jejich ochrany v případě odcizení zařízení. Mechanismus ochrany dat zahrnuje vzdálenou správu zařízení, šifrování a ochranu dat. Vzdálená správa zařízení umožňuje uživateli nalézt zařízení v případě jeho odcizení s pomocí geolokační funkce. Současně je možné zařízení vzdáleně zablokovat, či vymazat jeho obsah. Mechanismus pro šifrování umožňuje šifrovat všechna data, uložená v zařízení. Šifrována jsou také data, která jsou zálohována s pomocí aplikace iTunes. Šifrovací klíč se vytváří v aplikaci iTunes a následně se ukládá v zařízení. Tento šifrovací klíč je následně využíván k šifrování dat v zařízení a také k šifrování zálohovaných dat. Mechanismus pro šifrování využívá harwarové akcelerace od uvedení iPhonu 3GS. Hardwarová akcelerace pro šifrování je dostupná vývojářům aplikací. Účinnost šifrování se zvyšuje při využití hesla zařízení, resp. biometrického otisku prstu, bez kterého není možné dešifrovat data. Apple doporučuje pro maximální účinnost šifrování využívat komplexní hesla zařízení, namísto pouhého PIN kódu, který se prolamuje mnohem rychleji. I přes integrovaný mechanismus pro šifrování existují způsoby, jak odcizit data v zařízení.

Síťová bezpečnost

Síťová bezpečnost je součástí systému iOS již od jeho první verze. Součástí této komponenty je funkce VPN, šifrování SSL/TLS a bezdrátové šifrování WEP/WPA/WPA2.Kromě integrovaných mechanismů pro šifrování podporuje systém iOS využívání certifikátů. Certifikáty je možné využít pro připojení k podnikové VPN, nebo vyhrazené internetové síti. Příkladem může být akademická internetová síť Eduroam, která pro svůj provoz vyžaduje 12 instalaci certifikátu v zařízení. Instalace certifikátů v zařízení se systémem iOS probíhá automaticky.

Bezpečnost aplikací

Komponenta bezpečnosti aplikací využívá testovacího prostředí k zabezpečení aplikací. Testovací prostředí, tzv. Sandbox, izoluje aplikaci, jejíž zdrojový kód je považován za nedůvěryhodný, od systémových zdrojů. Sandbox zároveň omezuje množství paměti a cyklů procesoru, které mohou aplikace využívat. Současně je omezen přístup k souborům v zařízení z domovského adresáře aplikace. Společnost Apple umožňuje vývojářům pracovat s moduly pro GPS, kameru, či pohybové sensory. Znemožňuje naopak přístup aplikací k některým modulům přímo. Společnost Apple v rámci komponenty pro aplikační bezpečnost využívá podepisování aplikací, které jsou určeny k běhu v prostředí systému iOS. Aplikace může být podepsána přímo společností Apple, nebo jinou certifikační autoritou, která musí být ověřenu u společnosti Apple. Mechanismus pro podepisování aplikací kontroluje binární kód aplikací při běhu v systému. Tento přístup znemožňuje aplikacím měnit svou strukturu. Apple využívá ke kontrole aplikací testy, které zjišťují, zda nebyla v binárním kódu aplikace provedena změna a zda se v aplikaci nevyskytuje nepodepsaný kód. Součástí komponenty je centrální úložiště šifrovacích klíčů. Úložiště umožňuje využití šifrovacích klíčů k nízko úrovňovému čtení a zápisu dat v zařízení. Data v centrálním úložišti jsou oddělena a aplikace nemohou přistupovat k datům ostatních aplikací. Společnost Apple umožňuje vývojářům šifrovat své aplikace pomocí kryptografického API. Architektura kryptografického API využívá šifer AES, 3DES a RC4. Šifrování je navíc navrženo tak, aby využívalo plně hardwarové akcelerace. Šifru AES a SHA1 hash využívá systém iOS jako součást bezpečnosti svého datového rámce.