CCNA 2 SMĚROVÁNÍ, KONCEPT PROTOKOLŮ
Jakmile propojením sítí WAN a LAN se směrovačem vytvoříte datovou síť, musíte všem hostitelům v datové síti nakonfigurovat logické síťové adresy (např. IP adresy), aby mohli vzájemně komunikovat.
o statické směrování se jedná v případě, že ručně přidáte trasy do směrovací tabulky každého směrovače. Statické směrování má výhody i nevýhody, ale to platí pro všechny procesy směrování. Statické směrování poskytuje následující výhody:
Protokoly pro dynamické směrování
Dynamické směrování se uplatňuje v případě, kdy se při hledání sítí a aktualizaci směrovacích tabulek směrovačů používají speciální protokoly.
Směrování protokoly typu vektor vzdálenosti
Směrovací algoritmus s vektorem vzdáleností předává sousedním směrovačům kompletní obsah směrovací tabulky. Tyto směrovače následně kombinují přijaté položky směrovací tabulky se svými vlastními tabulkami, které tímto způsobem finalizují.
Protokol RIP (Routing Information Protocol) je typickým příkladem směrovacího protokolu s vektorem vzdáleností. Protokol RIP odesílá všem aktivním rozhraním každých 30 sekund kompletní směrovací tabulku.
Další termín, se kterým se musíte seznámit, je beztřídní směrování mezi doménami (CIDR - Classless Inter-Domain Routing). Poskytovatelé služeb Internetu (lSP) v praxi pomocí této metody přidělují adresy svým zákazníkům - firmám i domácnostem.
Následujících několik minut strávíme rozborem protokolu RIPv2. Poté přejdeme k firemnímu protokolu společnosti Cisco s vektorem vzdáleností, který se nazývá IGRP. Protokol RIP verze 2 je z větší části shodný s verzí I tohoto protokolu.
Protokol EIGRP (Enhanced Interior Gateway Routing Proto col) je firemní protokol společnosti Cisco, který funguje ve směrovačích této značky. Protokolu EIGRP byste měli rozumět, protože se nejspíše jedná o jeden ze dvou v současnosti nejoblíbenějších směrovacích protokolů.
Směrování protokoly typu stav linky
Link-state je jeden ze dvou hlavních kategorií směrovacích protokolů používaných v paketových sítích. (Druhou je distance-vector.) Jsou určeny pro použití v rámci domény pod jednotnou správou (např. v rámci jedné společnosti) - je to tzv. IS-IS protokol.
Protokol OSPF (Open Shortest Path First) je směrovací protokol otevřeného standardu, který implementuje mnoho dodavatelů síťových zařízení včetně společnosti Cisco. Máte-li více směrovačů a některé z nich jsou od jiného výrobce než Cisco (taková opovážlivost!).
Podobně jako u beztřídního směrování mezi doménami (CIDR) vznikl překlad adres NAT v prvé řadě proto, aby zpomalil vyčerpávání dostupného adresního prostoru IP. Dovoluje totiž reprezentovat mnoho privátních IP adres menším počtem veřejných IP adres.