Jak zabezpečit Vrstvy ochran - Zabezpečení Druhy zabezpečení Nastavení Normy Jak zabezpečit Testování Zabezpečení Bodů
Úvod Vrstvy ochran Bezpečnostní protokoly Zabezpečení pomocí Doporučení Slabiny Techniky
Fyzická vrstva
Fyzická vrstva (anglicky physical layer) je první vrstva modelu vrstvové síťové architektury (OSI). Zajišťuje převod proudu bitů na signál (nejčastěji elektrický) a opačný převod ze signálu na proud bitů. Může prová
dět aktivaci, udržování a rušení fyzického spoje (např. u komutovaného spojení). Bitový tok může být před převodem na fyzický signál seskupený do kódových slov nebo symbolů.
Linková vrstva
Linková vrstva, spojová vrstva nebo vrstva datového spoje (anglicky data link layer) je druhá nejnižší vrstva v referenčním modelu ISO/OSI. Zajišťuje komunikaci mezi dvěma nebo více uzly propojenými tímtéž datovým spojem, který může být dvoubodový (např. sériová linka) nebo mnohabodový (lokální sítě, např. Ethernet); specifickým uspořádáním je point-to-multipoint, při kterém jedna řídicí stanice komunikuje s větším počtem stanic podřízených.
Síťová vrstva
Síťová vrstva je 3. vrstva modelu vrstvové síťové architektury (OSI). V originále se nazývá network layer. Tato vrstva se stará o směrování v síti a síťové adresování. Poskytuje spojení mezi systémy, které spolu přímo nesousedí. Obsahuje funkce, které umožňují překlenout rozdílné vlastnosti technologií v přenosových sítích. Nejznámější protokol který pracuje na této vrstvě je protokol IP (Internet Protocol).
Transportní vrstva
Transportní vrstva je 4. vrstva modelu vrstvové síťové architektury (OSI). V originále se nazývá transport layer. Umožňuje adresovat přímo aplikace (například v protokolech TCP/IP pomocí čísel portů). Poskytuje transparentní, spolehlivý přenos dat s požadovanou kvalitou. Vyrovnává různé vlastnosti a kvalitu přenosových sítí. Provádí převod transportních adres na síťové, ale nestará se o směrování.
Relační vrstva
Relační vrstva je 5. vrstva modelu vrstvové síťové architektury (OSI). Anglicky session layer. Smyslem vrstvy je organizovat a synchronizovat dialog mezi spolupracujícími relačními vrstvami obou systémů a řídit výměnu dat mezi nimi. Umožňuje vytvoření a ukončení relačního spojení, synchronizaci a obnovení spojení, oznamovaní výjimečných stavů.
Prezentační vrstva
Prezentační vrstva je 6. vrstva modelu vrstvové síťové architektury (OSI). V originále se nazývá presentation layer. Funkcí vrstvy je transformovat data do tvaru, které používají aplikace.
Aplikační vrstva
Aplikační vrstva je 7. vrstva modelu vrstvové síťové architektury (OSI). V originále se nazývá application layer. Účelem vrstvy je poskytnout aplikacím přístup ke komunikačnímu systému a umožnit tak jejich spolupráci.
Počítačová vrstva
Serverová vrstva