CCNA 1 ZÁKLADY SÍTÍ
Když se počítačové sítě poprvé objevily na světě, uměly počítače zpravidla komunikovat jen se zařízeními stejného výrobce.
Sada protokolů TCP/IP (Transmission Control Proto col/Internet Proto col) vznikla pod záštitou amerického ministerstva obrany (Department of Defense - DoD) s cílem zajistit a zachovat integritu dat a rovněž udržet možnost komunikace v případě katastrofálního konfliktu.
Aplikační vrstva označuje v modelu OSI místo, kde s počítačem komunikuje jeho uživatel.
Přenosová neboli transportní vrstva segmentuje data do datového proudu a poté je zpětně sestavuje. Její služby tak segmentují a znovu sestavují data z aplikací vyšších vrstev.
Síťová vrstva neboli vrstva 3 má na starosti adresování zařízení, sleduje umístění zařízení v síti a stanovuje nejvhodnější způsob dopravování dat - to znamená, že síťová vrstva musí přenášet i provoz mezi zařízeními, která k ní nejsou připojena lokálně.
Mezi nejdůležitější témata v jakékoli diskusi o protokolech TCP/IP patří adresování v sítích IP.
Při spolehlivém přenosu musí zařízení, které chce vysílat, nejprve vytvořit relaci (session) a tím navázat spojovanou komunikaci se vzdáleným zařízením.
Konečně jsme se "prokopali" až na dno, do fyzické vrstvy, která provádí dvě věci, a sice odesílání bitů a příjem bitů. Bity mají jen hodnoty 1 nebo O a jsou tedy něco jako číselná morseovka.
Ethernet je metoda řízení přístupu k médiu se soupeřením, při níž všechny hostitelské systémy sítě sdílejí stejnou šířku pásma linky..
Príkazy zväčša majú určený režim, v ktorom majú byť zadávané. V našom prípade režim zadania príkazu je uvedený pomocou výziev frontu nasledovne