Windows 10 - Úvod Manuál Nej. problémy Jak ho opravit Sběr informací Update History Windows Vulnerebilities Statistics Win Error Code
Windows 10 Nejčastější problémy
V předchozích verzích systému Windows umožňovala služba Windows Update vybrat způsob stahování a instalování aktualizací. Bylo tedy možné automaticky stahovat pouze důležité updaty a na další se jen dotázat uživatele, případně nechat na ruční instalaci i ty důležité. Ve Windows 10 je však nastavení velmi skromné a nabízí maximálně upozornění na případný restart po updatu.
Od verze Windows 8 je v systému aktivována funkce Rychlé spuštění. Ta funguje tím způsobem, že při vypínání Windows dojde k ukončení aplikací, ale samotné jádro systému je pouze hibernováno. To má při znovuspuštění zajistit rychlejší start systému. Nicméně v souvislosti s Windows 10 se objevují uživatelé, kterým tato funkce spíše škodí.
3.Blikání plochy a hlavního panelu
Především u notebooků se může objevit zádrhel, kdy se v krátkých intervalech ztrácí pracovní plocha, hlavní panel a především nejde provést žádná akce jako je otevření nabídky Start nebo spuštění aplikace. S velkou pravděpodobností za to mohou ovladače grafiky a především součást systému, která se snaží informace o problému sesbírat a odeslat Microsoftu.
Nehledě na to, zda se jedná o tablet nebo desktop se mohou všechny instalace univerzálních aplikací z Windows Store zaseknout – nejčastěji na stavu Získává se licence. Nepomáhají restarty systému ani znovupřihlášení do obchodu.
Ve Windows 10 je po startu systému vždy nutné zadat heslo na přihlašovací obrazovce. Pokud se však jedná o domácí počítač, ke kterému nemá nikdo další přístup, jedná se o poměrně zbytečné opatření. Naštěstí se lze této brzdy zbavit velmi snadno.
Microsoft s příchodem Windows 10 docela nepochopitelně změnil způsoby, jakým se lze dostat do režimu nouze (Safe Mode). Zatímco v předchozích verzích stačilo stisknout klávesu F8 při startu, nyní tato možnost nefunguje. Musíte tak mít k dispozici instalační médium nebo se do režimu nouze dostat restartováním z funkčních Windows se stisknutou klávesou Shift. Jenže do Safe Mode se snažíme často přepnout právě ve chvílích, kdy boot do běžného režimu není možný. Ještě než případné problémy přijdou, je dobré si připravit cestu do nouzového režimu ihned po startu.
Určitě se vám někdy stalo, že se při otevření některého ze souborů spustila aplikace, kterou jste rozhodně nechtěli. Typicky to mohou být fotky JPG, pro jejichž otevírání bylo nastaveno Zoner Photo Studio jako výchozí aplikace. Po nainstalování aktualizace systému se však opět snímky otevírají ve výchozí aplikaci Fotky. A to i přesto, že jste při výběru Zoneru zaškrtávali možnost, aby v tomto programu byly otvírány vždy.
Pokud pracujete s virtuální sítí VPN, pak vás Microsoft nepotěšil způsobem, jakým se k takové síti lze aktuálně připojit. Na rozdíl od Windows 7 je třeba vybrat název sítě v oznamovací liště, tím otevřít systémové nastavení, označit konkrétní síť VPN a poté kliknout na možnost Připojit.
Microsoft ve Windows 10 ve výchozím stavu vypnul funkci pro vytváření tzv. bodů obnovy. Ty mohou pomoci k obnově systému do funkčního stavu v případě, že se něco pokazí třeba při instalaci updatů nebo aplikací. Jejich zapnutí tak může ušetřit spoustu nervů při opravě rozbitého systému.
Pokud na Windows 10 přejdete z předchozí verze, pak bude zachována pro případ, že se rozhodnete pro návrat na starší systém. V případě, že jste však pevně rozhodnuti pro Windows 10, není předchozí verze třeba – na disku může zabírat i desítky gigabajtů. Na disku ji najdete ve složce Windows.old, ale ručně ji smazat nelze.