Poznej IT - H  Informatika  Počítačové sítě  Operační systémy  Programování  Administrace  Software  Databáze  Bezpečnost  Management  Technologie  Matematika


Počítačové sítě

Počítačové sítě základy

Počítačové sítě lze dělit podle několika kritérií. Těmito kritérii mohou být.

Standard H.323

Jako ve všech ostatních oblastech také u VoIP hrají standardy důležitou roli. V současné době je nejdůležitějším standardem ITU-T H.323. Proprietární řešení sice mohou nabízet "něco" navíc, avšak za cenu závislosti na jednom výrobci.

Policy based networking

QoS, network policy apod. jsou dnes  módní pojmy. Ne každý si však dokáže představit, co znamenají a především jaký může být jejich praktický přínos. V současné době lze vidět dva základní trendy jak zajistit kvalitu služeb v síti.

Řízení šířky pásma v sítích WAN

Řízení šířky pásma je jedním z poměrně důležitých požadavků kladených na moderní WAN sítě. Důvodem je především značný nárůst požadavků na přenosové kapacity, který vede k postupnému zahlcování přenosových linek, i když je jejich kapacita čas od času zvýšena.

Řízení šířky pásma v sítích LAN

Doba pokročila, svět si žádá nové aplikace. Počítačové sítě jsou používány pro přenos všemožných dat. Podívejme se nejprve na nejdůležitější vlastnosti, které činnost aplikací ovlivňují, a potom se pokusíme tyto vlastnosti aplikovat na jednotlivé typy aplikací.

IP Telefonie

Integrace datových, hlasových služeb a videa do jedné IP sítě hraje důležitou roli při hledání nových cest jak zvýšit ziskovost podniku, snížit provozní náklady, zvýšit produktivitu zaměstnanců a konečně i jak získat konkurenční výhodu. Tímto začínáme sérii článků, věnovaných IP Telefonii.

Internetová telefonie (VoIP) a protokol SIP

Zkratkou VoIP (Voice over Internet Protocol) je v současnosti označovánmechanismus přenosu hlasu prostřednictvím datových sítí založených na protokolu IP (Internet Protocol). Pojmy internetová telefonie nebo IP telefonie jsou pak dalšími označeními pro VoIP. Rita Pužmanová ve svém článku "Hlasové služby v IP sítích" upřesňuje tyto termíny.


CCNA

K A P I T O L A 1 Datové sítě

Než se pustíme do jednotlivých modelů datových sítí a do specifikací referenčního modelu OSI, musíme nejprve pochopit obraz celku a poznat odpověď na základní otázku: Proč je tak důležité se naučit propojování sítí Cisco?

K A P I T O L A 2 Úvod do protokolu TCP/IP

Sada protokolů TCP/IP (Transmission Control Proto col/Internet Proto col) vznikla pod záštitou amerického ministerstva obrany (Department of Defense - DoD) s cílem zajistit a zachovat integritu dat a rovněž udržet možnost komunikace v případě katastrofálního konfliktu.

K A P I T O L A 3 Tvorba podsítí, masky podsítí s proměnnou délkou (VLSM) a řešení problému v TCP/I P

V této kapitole navážeme přesně tam, kde jsme v předchozí kapitole skončili. Budeme pokračovat v diskusi o adresování v sítích IP. Nejdříve začneme tvorbou podsítí v síti IP. Na tuto problematiku se musíte opravdu soustředit, protože zvládnutí tvorby podsítí vyžaduje čas i praxi.

K A P I T O L A 4 Systém Cisco lOS (Internetwork Operating System) a nástroj SDM (Security Device Manager)

Je čas, abychom si představili systém Cisco lOS (Internetwork Operating System). Systém lOS zajišťuje funkce směrovačů i přepínačů Cisco a dovoluje také tato zařízení konfigurovat.

K A P I T O L A 5 Správa datové sítě Cisco

V této kapitole 5 si ukážeme, jak spravovat směrovače Cisco v datové síti. Systém lOS (lnternetwork Operating System) a konfigurační soubory zařízení Cisco se nacházejí v odlišných umístěních. Proto je velmi důležité vědět, kde jsou tyto soubory umístěny a jak fungují. Seznámíte se s hlavními komponentami směrovače, sekvencí spouštění směrovače a konfiguračním registrem.

KAPITOLA 6 Směrování IP

V této kapitole rozebereme proces směrování IP. Jedná se o důležité téma, protože se týká všech směrovačů a konfigurací, kde se využívá protokol IP. Směrování IP označuje proces přenosu paketů z jedné sítě do druhé pomocí směrovačů.

K A P I T O L A 7 Protokoly EIGRP (Enhanced IGRP) a OSPF (Open Shortest Path First)

Protokol EIGRP (Enhanced Interior Gateway Routing Proto col) je firemní protokol společnosti Cisco, který funguje ve směrovačích této značky. Protokolu EIGRP byste měli rozumět, protože se nejspíše jedná o jeden ze dvou v současnosti nejoblíbenějších směrovacích protokolů.

KAPlTOLA 8 Přepínání vrstvy 2 a protokol STP (Spanning Tree Protocol)

Když odborníci ze společnosti Cisco mluví o přepínání, mají obvykle na mysli přepínání vrstvy 2. Přepínání vrstvy 2 je proces, který segmentuje síť na základě hardwarových adres zařízení v síti LAN. Vzhledem k tomu, že se musíte seznámit se základními koncepcemi, zaměříme se nyní na podrobnosti přepínání vrstvy 2 a vysvětlíme si, jak funguje.

K A P I T O L A 9 Virtuální sítě LAN (VLAN)

Následující pravidlo už jsme zmínili mnohokrát, ale abyste jej stoprocentně nezapomněli, zde jej máte ještě jednou: Přepínače standardně rozdělují kolizní domény a směrovače rozdělují všesměrové domény. Nyní můžeme přejít dále.

K A P I T O LA 10 Zabezpečení

Jistě budete souhlasit, že hlavní prioritou správce sítě by měla být ochrana citlivých a kritických dat spolu se síťovými prostředky před všemi druhy zneužití. Jste na správné straně - společnost Cisco nabízí skutečně efektivní bezpečnostní řešení, která k tomu poskytují potřebné nástroje. V této kapitole se zaměříme hlavně na to, jak chránit uživatele a interní síť.

K A P I T O LA 11 Překlady adres NAT (Network Address Translation)

Podobně jako u beztřídního směrování mezi doménami (CIDR) vznikl překlad adres NAT v prvé řadě proto, aby zpomalil vyčerpávání dostupného adresního prostoru IP. Dovoluje totiž reprezentovat mnoho privátních IP adres menším počtem veřejných IP adres.

K A P I T O L A 12 Bezdrátové technologie Cisco

Chcete-Ii porozumět základním bezdrátovým sítím LAN neboli sítím WLAN, které se v současnosti používají nejčastěji, představte si prostě síť l OBaseT Ethernet s rozbočovači. To znamená, že sítě WLAN obvykle používají poloduplexní komunikaci - všichni sdílejí stejnou šířku pásma a v libovolný okamžik komunikuje pouze jeden uživatel.

K A P I T O L A 13 Internet Protocol verze 6 (I Pv6)

V této kapitole se dozvíte základní informace o protokolu Internet Protocol verze 6 (lPv6). Z předchozích kapitol byste již měli mít slušný přehled o protokolu IPv4, ale pokud byste si chtěli dát opakování, nalistuje znovu kapitolu 3, "Tvorba podsítí, masky podsítí s proměnnou délkou (VLSM) a řešení problémů v TCP/IP".

K A P I T O LA 14 Rozlehlé sítě WAN

Systém Cisco lOS podporuje mnoho protokolů sítí WAN (wide area network), které umožňují propojit lokální sítě se sítěmi LAN ve vzdálených lokalitách. Asi není potřeba zdůrazňovat, jak je v současnosti výměna informací mezi geograficky oddělenými lokalitami důležitá.