AKADEMIE H TUTORIÁLY(294) ŠKOLA IT(0) CERTIFIKACE V PŘÍPRAVĚ
H Úvod do informatiky(9) Počítačové sítě(25) Operační systémy(7) Programování(8) Hardware(169) Software(6) Administrace(11) Bezpečnost(40) Management(12) Technologie(7)
CCNA 1 ZÁKLADY SÍTÍ
Základy sítí Když se počítačové sítě poprvé objevily na světě, uměly počítače zpravidla komunikovat jen se zařízeními stejného výrobce.
Komunikace v síti Sada protokolů TCP/IP (Transmission Control Proto col/Internet Proto col) vznikla pod záštitou amerického ministerstva obrany (Department of Defense - DoD) s cílem zajistit a zachovat integritu dat a rovněž udržet možnost komunikace v případě katastrofálního konfliktu.
Aplikační vrstva Aplikační vrstva označuje v modelu OSI místo, kde s počítačem komunikuje jeho uživatel.
Transportní vrstva Přenosová neboli transportní vrstva segmentuje data do datového proudu a poté je zpětně sestavuje. Její služby tak segmentují a znovu sestavují data z aplikací vyšších vrstev.
Síťová vrstva OSI Síťová vrstva neboli vrstva 3 má na starosti adresování zařízení, sleduje umístění zařízení v síti a stanovuje nejvhodnější způsob dopravování dat - to znamená, že síťová vrstva musí přenášet i provoz mezi zařízeními, která k ní nejsou připojena lokálně.
Adresování sítí IPv4 Mezi nejdůležitější témata v jakékoli diskusi o protokolech TCP/IP patří adresování v sítích IP.
Spojová vrstva Při spolehlivém přenosu musí zařízení, které chce vysílat, nejprve vytvořit relaci (session) a tím navázat spojovanou komunikaci se vzdáleným zařízením.
Fyzická vrstva Konečně jsme se "prokopali" až na dno, do fyzické vrstvy, která provádí dvě věci, a sice odesílání bitů a příjem bitů. Bity mají jen hodnoty 1 nebo O a jsou tedy něco jako číselná morseovka.
Ethernet Ethernet je metoda řízení přístupu k médiu se soupeřením, při níž všechny hostitelské systémy sítě sdílejí stejnou šířku pásma linky..
CCNA 1 Příkazy Príkazy zväčša majú určený režim, v ktorom majú byť zadávané. V našom prípade režim zadania príkazu je uvedený pomocou výziev frontu nasledovne
CCNA 2 SMĚROVÁNÍ, KONCEPT PROTOKOLŮ
Úvod do směrování Jakmile propojením sítí WAN a LAN se směrovačem vytvoříte datovou síť, musíte všem hostitelům v datové síti nakonfigurovat logické síťové adresy (např. IP adresy), aby mohli vzájemně komunikovat.
Statické směrování o statické směrování se jedná v případě, že ručně přidáte trasy do směrovací tabulky každého směrovače. Statické směrování má výhody i nevýhody, ale to platí pro všechny procesy směrování. Statické směrování poskytuje následující výhody:
Protokoly pro dynamické směrování Dynamické směrování se uplatňuje v případě, kdy se při hledání sítí a aktualizaci směrovacích tabulek směrovačů používají speciální protokoly.
Směrování protokoly typu vektor vzdálenosti Směrovací algoritmus s vektorem vzdáleností předává sousedním směrovačům kompletní obsah směrovací tabulky. Tyto směrovače následně kombinují přijaté položky směrovací tabulky se svými vlastními tabulkami, které tímto způsobem finalizují.
Protokol RIPv1 Protokol RIP (Routing Information Protocol) je typickým příkladem směrovacího protokolu s vektorem vzdáleností. Protokol RIP odesílá všem aktivním rozhraním každých 30 sekund kompletní směrovací tabulku.
VLSM A CIDR Další termín, se kterým se musíte seznámit, je beztřídní směrování mezi doménami (CIDR - Classless Inter-Domain Routing). Poskytovatelé služeb Internetu (lSP) v praxi pomocí této metody přidělují adresy svým zákazníkům - firmám i domácnostem.
Protokol RIPv2 Následujících několik minut strávíme rozborem protokolu RIPv2. Poté přejdeme k firemnímu protokolu společnosti Cisco s vektorem vzdáleností, který se nazývá IGRP. Protokol RIP verze 2 je z větší části shodný s verzí I tohoto protokolu.
Protokol EIGRP Protokol EIGRP (Enhanced Interior Gateway Routing Proto col) je firemní protokol společnosti Cisco, který funguje ve směrovačích této značky. Protokolu EIGRP byste měli rozumět, protože se nejspíše jedná o jeden ze dvou v současnosti nejoblíbenějších směrovacích protokolů.
Směrování protokoly typu stav linky Link-state je jeden ze dvou hlavních kategorií směrovacích protokolů používaných v paketových sítích. (Druhou je distance-vector.) Jsou určeny pro použití v rámci domény pod jednotnou správou (např. v rámci jedné společnosti) - je to tzv. IS-IS protokol.
Protokol OSPF Protokol OSPF (Open Shortest Path First) je směrovací protokol otevřeného standardu, který implementuje mnoho dodavatelů síťových zařízení včetně společnosti Cisco. Máte-li více směrovačů a některé z nich jsou od jiného výrobce než Cisco (taková opovážlivost!).
NAT Podobně jako u beztřídního směrování mezi doménami (CIDR) vznikl překlad adres NAT v prvé řadě proto, aby zpomalil vyčerpávání dostupného adresního prostoru IP. Dovoluje totiž reprezentovat mnoho privátních IP adres menším počtem veřejných IP adres.
CCNA 2 Příkazy Úvod do prepínaných sietí
CCNA 3 LAN SWITCH, WIFI
Návrh sítě V současné době jsou počítačové sítě využívány v téměř všech firmách a funkčnost těchto sítí je podmínkou pro hladký běh práce ve firmě.
Základní principy a konfigurace switchů stručný souhrn funkčnosti 100/1000 Mbps Ethernetu podle IEEE 802.3 standardu · způsob přepínání ethernetových rámců v LAN ·
Virtuální LAN (VLAN) Chcete-Ii porozumět základním bezdrátovým sítím LAN neboli sítím WLAN, které se v současnosti používají nejčastěji, představte si prostě síť l OBaseT Ethernet s rozbočovači.
VTP - VLAN Trunking Protocol Společnost Cisco vytvořila i tento protokol. Základním úkolem protokolu VTP (VLAN Trunking Protocol) je správa všech konfigurovaných sítí VLAN v rámci přepínané datové sítě a údržba konzistence v celé síti.
STP Kdysi dávno existovala společnost Digital Equipment Corporation (DEC), kterou později zakoupila firma Compaq. Před tím však společnost DEC stačila vytvořit původní verzi protokolu STP neboli Spanning Tree Protocol.
Směrování VLAN Hostitelé v síti VLAN fungují v rámci své vlastní všesměrové domény, kde mohou bez omezení komunikovat. Sítě VLAN rozdělují síťový provoz na vrstvě 2 modelu OSI.
Wifi - Základní princip a konfigurace Chcete-Ii porozumět základním bezdrátovým sítím LAN neboli sítím WLAN, které se v současnosti používají nejčastěji, představte si prostě síť l OBaseT Ethernet s rozbočovači.
CCNA 4 WAN SÍTĚ
WAN sítě Systém Cisco lOS podporuje mnoho protokolů sítí WAN (wide area network), které umožňují propojit lokální sítě se sítěmi LAN ve vzdálených lokalitách.
PPP - Point to Point Protocol Protokol PPPoE (Point-to-Point Protocol over Ethernet) používaný se službami AOSL zapouzdřuje rámce protokolu PPP do rámců Ethernet a používá běžné funkce protokolu PPP typu autentizace, šifrování a komprese.
Frame Relay Frame Relay i nadále patří k nejoblíbenějším službám WAN zaváděným v uplynulém desetiletí, což má dobrý důvod - cenu. Málokterý návrhář sítě si totiž může dovolit ignorovat tak důležitý faktor, jakým jsou náklady.
BEZPEČNOST
TECHNOLOGIE
PROGRAMOVÁNÍ