- IoT -

H  Aktualizace  Analýzy  Android  Apple  APT  Bezpečnost  BigBrother  BotNet  Cloud  Exploit  Hacking  Hardware  ICS  Incidenty  IoT  IT  Kongresy  Kriminalita  Kryptografie  Kyber  Mobilní  OS  Ostatní  Phishing  Podvod  Ransomware  Rizika  Rootkit  Sociální sítě  Software  Spam  Těžařské viry  Útoky  Viry  Zabezpečení  Zranitelnosti

Úvod  Seznam  Kategorie  Podkategorie 0  1  2  3  4  5 

Datum

Název

Kategorie

Web

25.11.19Shodan už 10 let šmíruje internet. Podívali jsme se možná i k vám domů a zcela ovládli korejskou tiskárnu – Živě.cz IoTŽivě.cz

20.9.19

Chytré budovy v Česku pod palbou hackerů | Computerworld.cz 

IoT

Computerworld.cz

18.9.19

Echobot po celém světě masivně útočí na internet věcí | Computerworld.cz 

IoT  Viry

Computerworld.cz

17.9.19

Internet věcí jako bezpečnostní problém. Chytrá elektronika bude stát za čtvrtinou útoků - Novinky.cz 

IoT

Novinky.cz



Smart Life od Avastu ochrání IoT před malwarem. Pomůže mu A.I.
28.2.2018 Živě.cz
IoT
Smart Life od Avastu ochrání IoT před malwarem. Pomůže mu A.I.Smart Life od Avastu ochrání IoT před malwarem. Pomůže mu A.I.Smart Life od Avastu ochrání IoT před malwarem. Pomůže mu A.I.Smart Life od Avastu ochrání IoT před malwarem. Pomůže mu A.I.Smart Life od Avastu ochrání IoT před malwarem. Pomůže mu A.I.
Avast zprvu před malwarem chránil počítače, pak přibral chytré telefony a nyní se pokusí dohlédnout i na malou firemní a domácí síť s chytrými krabičkami IoT. Novou bezpečnostní platformu pojmenoval Smart Life.

Jak to bude fungovat v praxi? Vedle běžné detekce malwaru bude platforma pracovat i s prvky strojového učení a odhalování podezřelé aktivity. Když se tedy třeba chytrý termostat zapne v netradiční dobu, která neodpovídá dosavadnímu charakteru používání, a zároveň začne komunikovat s podezřelými IP adresami, Smart Life aktivitu vyhodnotí jako útok, zabrání pokračování a upozorní správce domácí sítě.

Podobným způsobem by měl bezpečnostní systém odhalit třeba podezřelou aktivitu chytrých televizorů, webkamer, všemožných přehrávačů a dalších prvků v domácím LANu, nebo v síti malé firmy. Ostatně jak upozorňuje sám Avast, hromadu podobných zařízení lze zneužít útočníkem třeba k těžbě kryptoměny Monero, kterou lze při větším množství napadených krabiček smysluplně těžit i na slabších armových čipsetech.

Smart Life je nicméně pouze software, takže aby mohl neustále skenovat vaši síť, musí běžet na nějakém železe. Tím bude buď přímo výkonnější Wi-Fi router některého ze smluvních partnerů, anebo dedikovaná krabička – sniffer – připojená do LANu. „Sniffer je v podstatě takové lepší Raspberry Pi postavené přímo pro nás,“ řekl nám bezpečnostní expert Avastu Filip Chytrý.

Internet věcí
Domácí IoT může vypadat všelijak počínaje komerčními krabičkami a konče DIY. Třeba takto, když si jej složíte a naprogramujete sami. Bezpečnostní a meteorologický systém autora článku obsahuje kameru s rybím okem, infračervený a mikrovlnný detektor pohybu, teploměr, vlhkoměr, tlakoměr, luxmetr, síť vnitřních i venkovních dálkových bezdrátových sond (868 MHz, LoRa), senzor CO2 a nakonec automatické spínání světel v bytě. Vše je postavené na Raspberry Pi Zero W, které může být také napadnutelné útočníky.

Klepněte pro větší obrázek
Bezpečnostní a meteorologická centrála postavená na Raspberry Pi Zero W
Samozřejmě jsme se Avastu zeptali i na to, jestli bude moci zkušenější uživatel nahodit celý systém i na některou z otevřených platforem – třeba na router s OpenWrt, kam patří i populární český router Turris. Ačkoliv se tomu Avast výhledově nebrání, zatím se bude soustředit pouze na železo od partnerů.

Pro Avast není Smart Life úplnou novinkou, podle Chytrého se totiž v podstatě jedná o evoluci platformy Chime, kterou vyvíjí AVG. No a AVG dnes patří pod křídla Avastu.


Ohrožení podnikových sítí ze strany internetu věcí je realitou

22.2.2018 SecurityWorld IoT
V nedávném seriálu BBC zvaném McMafia převzal hacker vládu nad IT sítí bombajského přístavu pomocí prodejního automatu s jen několika málo bezpečnostními údaji. Ač se takový případ může zdát nepravděpodobný, je hrozba ze strany internetu věcí vůči kriticky důležité infrastruktuře velice reálná. Jak se stále více zařízení připojuje k síti a další a další senzory nachází využít napříč průmyslovými odvětvími, stává se zároveň ohrožení podnikových sítí skrze neaktualizovaná zařízení internetu věcí skutečnou hrozbou. Zprávu přináší server SC Magazine. Jaká jsou tedy fakta za obavami z hacknutí důležitých IT systémů skrze internet věcí?

Hrozba je reálná a nezmizí sama od sebe.

Celosvětově stoupá míra využití zařízení internetu věcí. Majorita sítí je ovšem nepřipravena na takto masivní příliv nových zařízení, a ještě méně jsou připraveny na hackery a další jednotlivce, kteří se pokusí získat přístup k podnikovým sítím a uživatelským datům pro zločinné úmysly.

Gartner předpokládá, že zde do konce roku 2020 bude kolem 20,4 miliard k síti připojených zařízení. Je evidentní, že počet propojených zařízení se bude i nadále zvyšovat. To sice přináší spoustu výhod, ale také vzrůstající bezpečnostní riziko. Jak se sítě stávají dynamičtějšími a neustále rostou, je těžší a těžší identifikovat a spravovat všechna zařízení k nim připojená.

Ta hrozba je tu a je velmi reálná. Rok 2016 přinesl jeden z největších DDoS útoků všech dob – botnet Mirai – který vyřadil z provozu mnoho webových stránek. Útok byl možný díky zařízením internetu věcí, unikátním IP adresám hostujícím malware. Zařízení nejvíce se podílející na útoku? Průmyslové kamery.

Nejnovější potomek botnetu Mirai se nazývá Satori a objevil se v letošním roce, specificky cílí na procesory ARC. Hlavním účelem je krást kryptoměnu Ethereum skrze hackování online těžařských hostů a tajnému nahrazení jejich peněženek.

Mirai a Satori plně odhalují potenciál kybernetických zločinců ozbrojených malwarem a velkým množstvím nezabezpečených zařízení internetu věcí. Jak se stále více zařízení dostává na síť, hrozeb bude přibývat. Více zařízení znamená více bodů, skrze které může útočník zařízení infikovat a následně je využívat při DDoS útocích.

Jak bohužel ukazuje výše zmíněný seriál McMafia, právě klíčová IT infrastruktura je obzvláště ohrožena. Některé příklady podobných útoků na nezbytné systémy ukazuje hned několik hacknutých vodních elektráren mezi roky 2011 a 2016 a také elektrárnu ve Spojených státech, která byla infiltrována hned sedmnáctkrát mezi roky 2013 a 2014. Co je horší: jaderná elektrárna částečně hacknutá v roce 2016.

Množství zařízení připojených k podnikové síti je nejen téměř nemožné spravovat, ale někdy ani nelze jejich počet vůbec zaznamenat. Princip BYOD (buy your own device, kdy zaměstnanec nedostane firemní notebook nebo mobil, ale koupí si vlastní) a zařízení internetu věcí vede k většímu rozšíření zařízení s vlastními IP adresami a výkonem – ale často bez pořádného zabezpečení. Právě tato zařízení se poté pro hackery stávají bodem vniku do podnikových sítí.

Nová chytrá zařízení se nyní zvládají na vaše sítě připojovat samy od sebe. Vše od chytrých telefonů až po bezpečnostní kamery. Tyto zařízení nejsou spravována a mohou se stát nezabezpečenými koncovými body, které výrazně zvýší šanci na hacknutí sítě. A právě tato zařízení se také stávají hlavním cílem hackerů a kybernetických zločinců. Ti díky nim mohou využít LAN přístup na servery nebo, ještě častěji, mohou podobná zařízení sloužit k manipulaci s daty a získání přístupu do sítě.

Většina organizací si nemyslí, že mají do své sítě připojena nějaká zařízení internetu věcí, ale dokud je nehledají, nemohou si být jistí.

Mnoho firem se nyní, oprávněně, obává útoků zvenčí, které by do jejich sítí pronikly. Nejnovější firewally, systémy na prevenci proti vniknutí, pokročilé ochranné systémy a další, to vše hraje roli v obraně. Jak se však k síti připojuje stále více zařízení, je nutné hledět i na hrozby z vnitřku.

Pokud společnosti nemají kvalitní infrastrukturu na podporu zařízení internetu věcí, riskují odhalení svých podnikových sítí zločinným aktivitám. To může vést k devastujícím výsledkům, obzvláště pokud hackeři odhalí zranitelnosti v zařízení internetu věcí s přístupem ke klíčové IT infrastruktuře.

Dobrým začátečním bodem pro firmy, které berou svou bezpečnost vážně v dnešním hyperpropojeném světě, je zvýšit povědomí o všech zařízeních v síti a implementovat centralizovaný systémy správy pro zajištění dodržování všech pravidel.

Najděte je, zhodnoťte je, spravujte je. To musí být nová mantra pro ochranu organizací od všech různých zařízení. Žijeme v časech jako z televize a v kybernetickém světě musíme chránit svá aktiva lépe než ti, kteří byli na televizních obrazovkách hacknuti.