- Sociální sítě -

H  Aktualizace  Analýzy  Android  Apple  APT  Bezpečnost  BigBrother  BotNet  Cloud  Exploit  Hacking  Hardware  ICS  Incidenty  IoT  IT  Kongresy  Kriminalita  Kryptografie  Kyber  Mobilní  OS  Ostatní  Phishing  Podvod  Ransomware  Rizika  Rootkit  Sociální sítě  Software  Spam  Těžařské viry  Útoky  Viry  Zabezpečení  Zranitelnosti

Úvod  Seznam  Kategorie  Podkategorie 0  1  2  3  4  5 

Datum

Název

Kategorie

Web

7.8.20Stání s podezřelým z útoku na Twitter narušila pornografie - Novinky.cz Sociální sítěNovinky.cz

20.7.20

NYT: za únosem účtů na Twitteru stojí skupinka mladých hackerů - Lupa.cz Sociální sítěLupa.cz

17.7.20

Některé účty na Twitteru jsou kvůli útoku stále zablokované - Novinky.cz Sociální sítěNovinky.cz

17.7.20

Twitter není jediný. Hackerské útoky mířily na Facebook, WhatsApp či LinkedIn - Novinky.cz Sociální sítěNovinky.cz

17.7.20

Uživatele oškubou. Nejrozšířenější počítačové viry jdou po penězích - Novinky.cz Sociální sítěNovinky.cz

17.7.20

Jak útočníci ovládli twitterové účty osobností a firem? Získali přístup k interním systémům - Lupa.cz Sociální sítěLupa.cz

16.7.20

Podvodníci napadli prominentní účty na Twitteru - Novinky.cz Sociální sítěNovinky.cz
12.7.20Facebook, WhatsApp a Telegram nedají údaje uživatelů v Hongkongu - Novinky.cz Sociální sítěNovinky.cz
19.2.20Na Facebooku prozradila číslo mobilu. Pak postupně přicházela o peníze - Novinky.cz Sociální sítěNovinky.cz

13.2.20

Konec dezinformací? Facebook spustil v Česku a na Slovensku program prověřování zpráv - Novinky.cz Sociální sítěNovinky.cz
8.2.20Chyba v aplikaci WhatsApp pro desktop mohla útočníkům zpřístupnit soubory uživatelů – Živě.cz Sociální sítěŽivě.cz
25.1.20Kriminalita na Facebooku roste. Náprava je v nedohlednu - Novinky.cz Kriminalita  Sociální sítěNovinky.cz
24.12.19Twitter vyzývá k aktualizaci své aplikace pro Android. Ve staré verzi je vážná bezpečnostní chyba – Živě.cz Sociální sítěŽivě.cz

20.12.19

Už zase? Další únik dat z Facebooku se týká 267 milionů uživatelů. Obsahuje jména a telefonní čísla – Živě.cz Sociální sítěŽivě.cz
17.12.19Zloději ukradli pevný disk s nešifrovanými údaji bezmála 30 tisíc zaměstnanců Facebooku – Živě.cz Sociální sítěŽivě.cz

31.10.19

WhatsApp zažaloval izraelskou firmu NSO kvůli špehování lidí - Novinky.cz Sociální sítěNovinky.cz

3.10.19

Aktualizujte WhatsApp. Starou verzi lze napadnout pouhým zasláním GIFu – Živě.cz Sociální sítěŽivě.cz

17.9.19

Podvody jsou stále dokonalejší, útočníci cílí na uživatele Instagramu - Novinky.cz 

Sociální sítě

Novinky.cz

2.9.19

Hackerům se podařil vypečený kousek, ovládli twitterový účet šéfa Twitteru – Živě.cz 

Sociální sítěŽivě.cz

25.8.19

Vydávají se za přátele a pak důvěřivce oberou. Podvodníci číhají na sociálních sítích - Novinky.cz 

Sociální sítě

Novinky.cz

9.8.19

Chyba v aplikaci WhatsApp umožňuje útočníkům manipulovat se zprávami. Oprava není a nebude – Živě.cz 

Sociální sítě

Novinky.cz



Právo být zapomenut využilo na Googlu už téměř 2,5 miliónu lidí

3.3.2018 Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Americká internetová společnost Google dostala od poloviny roku 2014 bezmála 2,5 miliónu žádostí o vymazání odkazů z výsledků hledání v rámci „práva být zapomenut”. Jak podnik uvedl ve výroční zprávě, toho využívají politici, celebrity, ale například také úředníci. Upozornil na to server The Verge.
Firma s procesem výmazu dat začala v červnu 2014. [celá zpráva]

„Právo být zapomenut" ve výsledcích populárního vyhledávače Googlu lidem před lety přiznal Soudní dvůr Evropské unie. Stalo se tak v případu jednoho Španěla, který si stěžoval na údajné narušení soukromí v souvislosti s dražební vyhláškou na jeho opětovně nabytý dům, která se objevila ve výsledcích vyhledávání. [celá zpráva]

Lidé, kteří se rozhodnou žádost podat, mimo jiné musejí předložit digitální kopii průkazu k ověření totožnosti, například platného řidičského průkazu, vybrat z nabídky 32 evropských zemí tu, jejíž zákony se na žádost vztahují, poskytnout internetovou adresu každého odkazu, jehož odstranění požadují, a vysvětlit, proč je tato adresa „ve výsledcích vyhledávání irelevantní, zastaralá nebo jiným způsobem nevhodná".

Žádost je možné podávat prostřednictvím tohoto internetového formuláře.

Kritici označují rozhodnutí soudu za cenzuru a snahu o vymazávání historie, jejímž důsledkem bude, že o vymazání nepohodlných údajů budou žádat politici a zločinci. To se do určité míry stalo, neboť zástupci Googlu přiznali, že například politici o výmaz skutečně žádají.

Zastánci verdiktu jej hájí tím, že soud vyňal ze svého rozhodnutí odkazy, u nichž právo veřejnosti na informace převažuje nad právem jednotlivce na soukromí.


Agentuře unikla z cloudu osobní data 12 tisíc hvězd sociálních sítí

20.2.2018 Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Únik citlivých osobních dat a kontaktních údajů 12 tisíc známých osobností ze sociálních sítí oznámila marketingová agentura Octoly. Jde o známé tváře, které propagují značky kosmetických a dalších firem, jako jsou Dior, Estée Lauder, Lancôme a Blizzard Entertainment.

Webové stránky agentury Octoly

FOTO: repro octoly.com

Včera 13:27

Firma, která sídlí v Paříži, využívala tyto celebrity k propagování známých značek kosmetiky a dalších produktů. Mezi její klienty patří například společnosti Dior, Estée Lauder, Lancôme nebo Blizzard Entertainment. Společnost však měla špatně nakonfigurováno úložiště dat v cloudu a nešťastnou náhodou se jí podařilo zveřejnit řadu citlivých údajů o těchto vlivných uživatelích sociálních sítí, většinou z Instagramu, Twitteru a YouTubu.

Uniklá data obsahovala skutečná jména propagátorů značek, jejich adresy, telefonní čísla a e-mailové adresy včetně těch, které byly určeny pro používání účtů na PayPalu, a data narození. Nezřídka šlo rovněž o ověřovací tokeny, které mohly být zneužity pro převzetí účtů na sociálních sítích, a tisíce hesel a uživatelských jmen, která patřila různým internetovým účtům tvůrců.

Úložiště obsahovalo rovněž informace o 600 značkách, které využívají služeb marketingové agentury Octoly, a rovněž 12 tisíc zpráv Deep Social, které byly vytvořeny zvlášť pro každého spolupracovníka a představují podrobnou analýzu vlivu těchto osobností sociálních sítí na internetu, různé zájmové a věkové skupiny a informace o značkách, které by mohly nejlépe propagovat.

Interní záznamy o klientech
Součástí balíku informací byly i interní zprávy o klientech, které by mohly poškodit zákazníky agentury, pokud by se dostaly do rukou jejich konkurence. Podle bezpečnostní společnosti UpGuard je únik o to nebezpečnější, že řadu propagátorů značek na sociálních sítích tvoří ženy, jimž nyní hrozí obtěžování, protože byly zveřejněny jejich adresy i telefony. Marketingové agentuře nyní hrozí žaloby ze strany klientů i spolupracovníků.

„Takto citlivá data musí být rozhodně několikanásobně zabezpečena před zneužitím,“ říká bezpečnostní expert společnosti ESET Václav Zubr. „Minimem by měla být dvoufaktorová autentizace, tedy nejen jednoduché uživatelské jméno a heslo, ale také jednorázově generovaný kód zaslaný na mobilní telefon,“ dodává.

Agentura má do jisté míry štěstí, že k úniku osobních dat došlo před letošním květnem, kdy začne platit nová evropská směrnice o ochraně osobních dat (GDPR). Za podobný prohřešek by poté musela zaplatit velmi vysokou pokutu.


Bojíte se, že někdo zveřejní vaše nahé fotky? Pošlete nám je a my je zablokujeme, vyzývá Facebook

1.1.2018 Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Populární sociální síť zkouší bojovat proti aktům zveřejněným z pomsty. Bezpečnostní experti varují, že její řešení nemusí být bezpečné.

Pilotní projekt boje proti fotografiím obnažených uživatelů zveřejněným z pomsty spustila v Austrálii sociální síť Facebook. Společnost ve spolupráci s tamní vládou připravila systém, který je založen na „hashování“ nahrávaných snímků.

Potenciální oběť musí Facebooku poskytnout snímky, o kterých se domnívá, že se je někdo pokusí zveřejnit na Facebooku, a sociální síť poté při nahrávání veškerých fotek porovnává nahrávané snímky s poskytnutými akty. Pokud najde shodu, nahrání a zveřejnění snímku zablokuje.

Ohrožení uživatelé mají Facebooku zasílat choulostivé snímky prostřednictvím služby Messenger. Podle australské komisařky pro internetovou bezpečnost Julie Inman Grant se lidé nemusí obávat, že jejich akty poskytnuté sociální síti budou uloženy na serverech Facebooku.

„Neukládají se tam snímky, ale digitální stopa a poté se používá umělá inteligence a jiné technologie pro porovnávání fotografií,“ zdůraznila. Podle zpravodajského serveru ABC však není jasné, zda hashování je dostatečně dobrou technologií na to, aby se vypořádalo s pokusy obcházení filtrů založených na umělé inteligenci, jako je pozměnění původního snímku.

Není to bezpečné, varují experti
Existují také vážné obavy z toho, jak Facebook naloží s tak citlivými snímky, které mu poskytnou sami uživatelé, když firma v minulosti čelila obavám ohledně zabezpečení a ochrany osobních dat.

„Z koncepčního hlediska jde o záslužnou myšlenku, ale fungovalo by to lépe, kdyby uživatel dostal možnost využít samoobslužný nástroj pro načtení souborů na Facebook,“ uvedl pro server Infosecurity-magazine.com Andrew Clarke ze společnosti Identity EMEA. Podle bezpečnostního experta společnosti ESET Marka Jamese existují vážné obavy, že by tato služba mohla být zneužita podvodníky.

„Pravděpodobnost, že se Facebook sám stane terčem útoku, je sice malá, ale pokud by se tak stalo a uživatelé by byli podvedeni a poslali takto citlivé snímky třetí osobě, mohli by se vystavit dalšímu riziku vydírání,“ varoval James. „ESET neustále zdůrazňuje, aby lidé pečlivě zvažovali, kam si ukládají intimní fotografie, a aby je pokud možno neměli uloženy on-line v jakékoli podobě,“ dodal.

Pilotní projekt Facebooku probíhá kromě Austrálie ve třech dalších zemích. Má jít jen o jednu ze součástí řady opatření, která tato sociální síť zavádí v souvislosti s bojem proti rostoucímu trendu zveřejňování intimních snímků uživatelů bez jejich souhlasu.


Jak ochránit účet na Facebooku a dalších sociálních sítích

13.11.2017 Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Sociální síť Facebook se těší mezi uživateli velké popularitě. Právě proto se ale na ni poměrně často zaměřují počítačoví piráti. Lidé by tak měli klást velký důraz na zabezpečení svých účtů a na nejrůznější podvodné nabídky. A to platí i v případě dalších sociálních sítí.
O případech, kdy lidé ztratí přístup ke svým osobním účtům kvůli podvodu, slýcháme každou chvíli. Často se tak děje v souvislosti s různými phishingovými útoky. Jde o metodu získávání citlivých dat, jako jsou například přihlašovací údaje k Facebooku tím, že útočníci nechají lidi, aby své údaje zadali na podvodné webové stránce.

Poté, co si takto opatří vstup do osobního účtu, mohou podvodníci kontaktovat přátele oběti, aby si na nich například vyprosili rychlou půjčku peněz. Nebo osnovat jiné podvody.

Lidé kyberzločincům nahrávají
Facebook používá různé mechanismy – automatické i manuální, aby byl schopen lépe odhalit a včas zablokovat podobné podezřelé aktivity. Nepozorní uživatelé, kteří se však na podobné podvodné nabídky nechají nachytat, ale stále nahrávají počítačovým pirátům.

Vhodné je tak nespoléhat se pouze na heslo, ale používat i další nástroje, které tato sociální síť nabízí k zabezpečení uživatelských účtů.

Abyste svůj účet lépe zabezpečili, přejděte na stránce Facebooku do sekce Zabezpečení účtu, a to kliknutím na ikonku Rychlé pomoci (ikonka zobrazující otazník), případně kliknutím na trojúhelníkovou ikonku napravo od sekce Hlavní stránka zobrazte menu a zvolte Nastavení a poté Zabezpečení a přihlášení.

Když ve výběru Zabezpečení účtu v Rychlé pomoci kliknete na možnost „Co můžu udělat pro trvalé zabezpečení účtu?“, doporučí vám Facebook několik postupů pro zabezpečení vašeho účtu.

Jednotlivé tipy na zabezpečení účtu naleznete v tabulce níže. Sluší se podotknout, že řada těchto tipů neplatí pouze v případě Facebooku, ale na sociálních sítích obecně:

Jak se bránit proti počítačovým pirátům na Facebooku
Chraňte své heslo
Heslo pro Facebook nepoužívejte nikde jinde na internetu a nikdy ho s nikým nesdílejte. Nemělo by být snadné ho uhodnout. Nepoužívejte svoje jméno ani běžná slova. Přečtěte si další informace o vytvoření silného hesla.
Nikdy s nikým svoje přihlašovací údaje nesdílejte
Podvodníci mohou vytvořit falešné weby, které vypadají jako Facebook, a dokážou vás vyzvat k přihlášení pomocí e-mailu a hesla. Než kamkoli zadáte přihlašovací údaje, zkontrolujte si URL webu. Máte-li pochybnosti, zadejte do prohlížeče adresu www.facebook.com a přejděte tak zpět na Facebook. Přečtěte si další informace o tom, jak se nestát obětí phishingu.
Odhlašování od uživatelského účtu
Pokud používáte počítač sdílený s dalšími lidmi, vždy se od Facebooku odhlašujte. Pokud zapomenete, můžete se odhlásit vzdáleně.
Nepřijímejte žádosti o přátelství od lidí, které neznáte
Podvodníci někdy vytvářejí falešné účty, aby si je lidi přidali mezi přátele. Přidáním podvodníka do přátel mu umožníte publikovat spam na vaši timeline, označovat vás v příspěvcích a posílat vám škodlivé zprávy.
Dávejte si pozor na škodlivý software
Naučte se rozpoznat napadený počítač nebo zařízení a zjistěte, jak škodlivý software odstranit. Vždy používejte nejnovější verzi prohlížeče a odstraňte podezřelé aplikace nebo doplňky prohlížeče.
Pozor na podezřelé odkazy
Nikdy neklikejte na podezřelé odkazy, ani když zdánlivě pocházejí od přítele nebo vám známé společnosti. To platí i pro odkazy na Facebooku (například v příspěvcích) nebo v e-mailech. Facebook po vás nikdy nebude chtít poslat heslo e-mailem. Pokud na Facebooku narazíte na podezřelý odkaz, nahlaste to.
Používejte další funkce zabezpečení
Můžete si třeba nastavit výstrahy při nerozpoznaném přihlášení a vybrat přátele, kteří budou vašimi důvěryhodnými kontakty. Pokud jste k Facebooku přihlášeni na počítači, můžete si nastavení soukromí zkontrolovat pomocí bezpečnostní kontroly.


Heslo do Facebooku můžete zadat špatně a přesto se přihlásíte

8.6.2017 Živě.cz Sociální sítě
Heslo do Facebooku můžete zadat špatně a přesto se přihlásíte
Heslo do Facebooku můžete zadat špatně a přesto se přihlásíte
K přihlašování na Facebook nemusíte přesně zadat svoje heslo a stejně se přihlásíte. Na zajímavost upozornil jeden z dotazů v naší poradně, a tak jsme věc ověřili. A skutečně, heslo ke svému účtu opravdu nemusíte zadat zcela korektně a Facebook ho bude akceptovat. Nejedná se však o bezpečnostní „díru“, jak by se mohlo zdát.

Nedešifroval svůj disk, a tak skončil ve vězení. Už tam sedí 16 měsíců a pořád nechce sdělit heslo
Abyste se do Facebooku mohli přihlásit, heslo k účtu znát musíte. Facebook však toleruje nejčastější chyby v zápisu. Konkrétně tyto:

velké počáteční písmeno, i když heslo začíná malým písmenem
přehozená velikost písmen napříč celým heslem
znak navíc za heslem
První výjimka vznikla kvůli mobilním telefonům, které jsou většinou vybaveny funkcí zápisu prvního velkého písmena na začátku vět. Druhá je pak odpovědí na omylem zapnutý CapsLock. Ve třetím případě jde zřejmě o eliminaci chyby vloženého znaku navíc. To se stává při kopírování hesla odjinud, zpravidla se do zápisu vloudí mezera. Na některých zařízeních se rovněž může stát, že bude do hesla odeslán i znak zastupující potvrzovací klávesu.

Vyzkoušeli jsme si slovníkový útok na Wi-Fi router. Provařená hesla odhalí za okamžik
Jedná se zjevně o nejčastější chyby při zápisu hesla. Pokud nedojde k jeho akceptaci napoprvé, odešle přihlašovací formulář ještě verzi s prvním malým písmenem, přehozenou velikostí písmen a bez jednoho znaku na konci. Vše je samozřejmě šifrované a porovnává se jen zašifrovaný otisk hesla uložený v databázi.

Zabezpečení tímto tedy nijak zvlášť neutrpí. Jen čistě teoreticky, když by vám někdo hádal heslo hrubou silou, bude mít o pár pokusů méně. V celkovém množství možností by to ale bylo stejně naprosto zanedbatelné.


Bezpečno není na Facebooku ani Twitteru. Podvody šíří i skuteční přátelé

12.5.2017 Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Počítačoví piráti neustále hledají nové způsoby, jak na internetu napálit důvěřivce. Často přitom útočí i v prostředí sociálních sítí, například na Facebooku a Twitteru. Právě na zmiňovaných serverech zachytili bezpečnostní experti falešné reklamy, s jejichž pomocí se kyberzločinci snaží vylákat od uživatele důvěrné informace.
„Mezi českými uživateli sociálních sítí Facebook a Twitter se začala znovu po roce šířit podvodná kampaň snažící se odkázat na internetové stránky fiktivního elektronického obchodu, pomocí kterého útočníci sbírají údaje o platebních kartách uživatelů,“ varoval Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti Eset.

Podle něj kyberzločinci v rámci této kampaně používají značku slunečních brýlí Ray-Ban. „Útočníci ale pouze zneužívají jméno známého výrobce. Společnost Ray-Ban ani její distributoři nemají s touto akcí nic společného. Na stejnou kampaň upozornil Eset již loni v dubnu, kdy se poprvé objevila,“ připomněl Dvořák.

Využívají účty skutečných uživatelů
Není bez zajímavosti, že k šíření podvodných reklam využívají počítačoví piráti kompromitované účty skutečných tuzemských uživatelů. Tip na „výhodnou“ slevu, tak klidně může přijít od skutečného kamaráda.

V některých případech nicméně reklamní bannery šíří i samotní uživatelé, kteří pouze chtějí upozornit své přátelé na zajímavou akci. A ve skutečnosti si ani neuvědomují, že tím kyberzločincům vlastně usnadňují práci.

O zacílení na tuzemské uživatele není pochyb. „Domníváme se, že některé weby byly dokonce vytvořeny speciálně pro Čechy, i když většina obsahu je v angličtině. Naznačuje to doména .CZ v samotných URL adresách,“ konstatoval Dvořák.

Pozor i na další sociální sítě
Nejvíce se podvodné reklamní nabídky šíří prostřednictvím Facebooku a Twitteru. Stejně tak jsou ale využívány i další sociální sítě, například Instagram a Pinterest.

Samotné prohlížení falešných webů není škodlivé. „Problém nastává při platbě za fiktivní zboží, kdy útočník získá všechny informace potřebné k tomu, aby mohl provést finanční převod z dané karty. Informace o platební kartě totiž odcházejí k provozovateli podvodných webových stránek, jejichž servery se většinou nacházejí mimo Evropskou unii, často například v Číně,“ podotkl Dvořák.

I tato pirátská kampaň ukazuje, že uživatelé musí být při pohybu na internetu velmi ostražití. Velmi důležité je například sledovat, na jakých stránkách se ve skutečnosti pohybujeme a zda jde o legitimního prodejce či nějaký falešný web.


Pětina uživatelů sociálních sítí si nikdy nezměnila heslo ke svému účtu

15.4.2017 Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Heslo ke svému účtu si nikdy nezměnila pětina uživatelů sociálních sítí. Více než polovina lidí tak navíc neučinila za poslední rok, vyplývá z průzkumu společnosti Thycotic. Profily na Facebooku, Twitteru či LinkedInu tak zbytečně vystavují útokům.
Heslo patří k nezranitelnějším bodům komunikace na internetu. Pokud není dostatečně silné nebo ho uživatel pravidelně nemění, riskuje tím značné problémy. „Jak víme, sociální sítě obsahují spoustu soukromých informací. Když uživatelé pravidelně nemění přístupová hesla k jejich Facebooku, Twitteru nebo LinkedInu, usnadňují tak hackerům přístup k důvěrným informacím, včetně možnosti průniku do jejich pracovních počítačů a e-mailů,“ říká Joseph Carson, vedoucí týmu bezpečnostních analytiků Thycoticu.

Z průzkumu této společnosti vyplynulo, že 53 procent uživatelů si za poslední rok nezměnilo přístupové heslo k účtům na sociálních sítích. Více než čtvrtina respondentů přiznala, že mění svá hesla v práci pouze ve chvíli, kdy je k tomu automaticky vyzve firemní systém. Stejné výzvy ale u sociálních sítí zcela chybí. „Provozovatelé sociálních sítí by měli nabízet možnost upozornění na stáří a sílu hesla nebo o osvědčených postupech, jak si takové silné heslo vytvořit,“ míní Joseph Carson.

Selhávají také IT profesionálové
Ležérní přístup k heslům v průzkumu přiznali i profesionálové, kteří se zabývají bezpečností v oblasti IT. Téměř 30 procent z nich používá jako heslo datum narození, svoji adresu nebo jméno domácího mazlíčka. „Fakt, že lidé, kteří se den co den zabývají problematikou zabezpečení firemního IT, používají slabá hesla, je šokující a nepřijatelný,“ kritizuje je generální ředitel Thycotic James Legg. „Průzkum jasně ukazuje, jak zranitelná je spousta lidí, kteří ohrožují sami sebe nebo společnost, pro kterou pracují, svým nezodpovědným přístupem k heslům.“

Vytvořit bezpečné a silné heslo přitom není nic složitého. „Mělo by obsahovat alespoň osm znaků a měla by se v něm střídat velká a malá písmena, číslice a další znaky,“ popisuje Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti ESET. Podle jeho slov je důležité používat pro každý internetový účet unikátní heslo. „Je pravda, že služeb, ke kterým potřebujeme heslo, neustále přibývá a je těžké si všechna hesla zapamatovat. Proto je dobré využívat nástroj správce hesel, který je standardní součástí kvalitního bezpečnostního softwaru,“ dodává Dvořák.

Jenom za loňský rok byly na celém světě odcizeny tři miliardy hesel, což znamená, že za každou vteřinu hackeři ukradli 95 hesel. Počet hesel používaných firmami i uživateli bude nadále narůstat. V roce 2020 připadne podle společnosti Thycotic na jednu firmu více než 300 hesel a každý zaměstnanec zodpovědný za bezpečnost firemního IT bude zodpovědný za správu 90 hesel.


ESET varuje před vánočními slevovými nabídkami na Facebooku, hrozí zcizení údajů o platebních kartách
19.12.2016 cnews.cz
Sociální sítě

Praha, 19. prosince 2016 – Bezpečnostní analytici společnosti ESET zaznamenali nové případy útoků na české a slovenské uživatele sociální sítě Facebook. V předvánočním období se útočníci rozhodli zneužít jména známých módních značek, aby vylákali z uživatelů informace o jejich platebních kartách. Lákadlem jsou falešné stránky propagující nákup kabelek Michael Kors, bot Ugg či sandálů Birkenstock s výraznými slevami. Žádná z těchto společností však není tvůrcem falešných stránek.

„Tyto podvodné stránky se šíří e-mailem nebo přes legitimní účty na Facebooku, které útočníci hacknuli buď pomocí technik sociálního inženýrství, nebo pomocí škodlivého kódu. Bez souhlasu skutečného majitele účtu na Facebooku sdílejí na jeho profilu fotografie propagující toto falešné zboží za nereálně nízké ceny,“ vysvětluje Ondrej Kubovič, specialista na digitální bezpečnost ve společnosti ESET.

Tyto online obchody totiž při zpracovávání platby nepoužívají šifrovanou komunikaci a jejich majitel se tak dokáže velmi jednoduše dostat například k číslu platební karty a osobním údajům uživatele.

„Předvánoční období představuje pro podvodníky skvělou příležitost. Jejich falešné stránky si totiž lidé ve shonu při hledání vánočních dárků velmi lehce spletou s legitimními weby. Na stránkách by si proto měli všímat jakýchkoli podezřelých znaků. Těmi jsou například extrémně nízké ceny, vysoké slevy, překlepy, gramatické chyby či absence certifikátu SSL,“ dodává Kubovič.

ESET tyto online obchody označuje u svých zákazníků jako stránky s potenciálně nebezpečným obsahem. Do seznamu patří:

Uggclassicstyle.com
Ugg-sk.com
Uggs.cz
Bk-sale.com
Uggaustraliabox.com
Michaelkorsbuy.com
Shoesfootus.com
Uživatelům, kteří na nich již stihli nakoupit zboží, společnost ESET doporučuje zablokovat platební kartu použitou pro tento nákup a kontaktovat svou banku.

Tato nová vlna útoků nápadně připomíná situaci, o které společnost ESET informovala v dubnu. V té době se prostřednictvím Facebooku šířily českým a slovenským uživatelům nabídky na nákup brýlí značky Ray-Ban se slevou 90 procent. Tyto weby ale ve skutečnosti sbíraly informace o platebních kartách.

Uživatelé produktů ESET jsou na tyto podezřelé weby upozorněni.


Konec zpravodajským hoaxům na Facebooku. Sociální síť oznámila, jak s nimi bude bojovat
16.12.2016 Živě.cz
Sociální sítě

Facebook oficiálně oznámil, jak bude na své vlastní síti bojovat proti nesmyslům – ať už nechtěně šířeným fámám, tak cíleným hoaxům, které mají leckoho zdiskreditovat.

Sociální síť bude v USA spolupracovat s weby Politifact a FactCheck.org, které se orientují na ověřování faktů, a s některými mediálními domy – třeba ABC News. Tato média budou fungovat jako kurátoři, kteří pomohou z Facebooku vymýtit cíleně šířené nepravdy.

Facebook ale zapojí do práce i samu komunitu, která bude moci označovat lživé a manipulativní příspěvky stejným způsobem jako ty, které jsou již dnes za hranou pravidel služby.

Klepněte pro větší obrázek
Boj proti hoaxům podle Facebooku


Nový level podvodu: útočníci si platí inzerci na Facebooku, která vede na falešné online bankovnictví
15.12.2016 Živě.cz
Sociální sítě
Phishing je nejjednodušší a také nejčastější způsob, jak se útočníci dostávají do cizího bankovnictví. Stačí nepozornou oběť nalákat na stránku vydávající se za oficiální bankovní web a předložit jí přihlašovací formulář, z něhož odposlechnou jméno a heslo. Aktuálně se ale šíří především na Facebooku nová phishingová vlna, která tento typ podvodu posunula na novou úroveň. Útočníci se totiž nezdráhají platit za sponzorované příspěvky na sociální síti.

Klepněte pro větší obrázek
Podvodný facebookový profil od toho oficiálního rozeznáte jen těžko. Kdo by také od podvodníků čekal, že si budou platit inzerci. Uživatele by však měla varovat především podivná adresa, na kterou vede odkaz (foto: mBank)

Na praktiku upozorňuje mBank, zároveň se ale stejný typ útoku může týkat kterékoliv jiné banky. Na facebookové zdi se vám může objevit příspěvek označený jako Sponzorovaný, jenž se tváří jako reklama oficiální facebookové stránky banky. Má stejné jméno i stejnou fotku, takže odhalení podvodu si žádá minimálně rozkliknutí profilu.

V příspěvku se většinou nachází odkaz na web, kde je slíbeno nové internetové bankovnictví s odměnou za jeho používání a vede na podezřelé adresy typu ibnew.esy.es, ibnewmban.com nebo mbanking24.esy.es. Obsahují samozřejmě přihlašovací formulář pro vyplnění vašich údajů, ale v žádném případě je na takovou stránku nezadávejte. Pokud se tak stane, ihned změňte heslo a kontaktuje zákaznickou linku banky, kde se dočkáte další pomoci.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Další ukázky podvodných příspěvků na Facebooku. Na podobné odkazy nikdy neklikejte (foto: mBank)

Při každém přihlašování do internetového bankovnictví kontrolujte adresu stránky a také její certifikát zobrazený v adresním řádku. Rovněž nikdy nezadávejte údaje do bankovnictví, na které se dostanete prostřednictvím odkazu na sociálních sítích, v e-mailu či kdekoliv jinde než na oficiálním webu.


Kyberzločinci oprášili starý trik, na Facebooku lákají na odměnu 1000 Kč

13.12.2016 Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Krátce před vánočními svátky oprášili kyberzločinci starý trik. Na sociální síti Facebook se vydávají za pracovníky banky a lákají je na odměnu ve výši až 1000 Kč za to, že vyzkouší novou verzi internetového bankovnictví. Ve skutečnosti jim však chtějí vybílit účet.
Ukázka podvodné nabídky na zkoušku nové verze internetového bankovnictví.
Ukázka podvodné nabídky na zkoušku nové verze internetového bankovnictví.
FOTO: repro mBank
Stejný trik zkoušeli v průběhu letošního roku počítačoví piráti hned několikrát pod hlavičkou České spořitelny. V aktuální vlně útoků se však vydávají za zaměstnance mBank.

Samotný útok však probíhá zcela identicky. „Přejděte na novou verzi internetového bankovnictví a získejte bonus 1000 Kč! Bezpečnější bankovnictví s přehlednějším rozvržením pro jednoduchou správu vašich financí,“ stojí v lákavě vyhlížející nabídce.

Na Facebooku je možné narazit hned na několik podobných nabídek. Liší se u nich zpravidla jen částky, které podvodníci nabízejí – zpravidla jde však o tisíc nebo 400 Kč.

Ukázka podvodné nabídky na zkoušku nové verze internetového bankovnictví.
Ukázka podvodné nabídky na zkoušku nové verze internetového bankovnictví.
FOTO: repro mBank

Reklamu doplňuje odkaz, který samozřejmě nesměřuje na oficiální web banky, ale na podvodné stránky, jejichž prostřednictvím se snaží kyberzločinci vylákat od důvěřivců přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Vyplněním přihlašovacích údajů na podvodných stránkách se přitom lidé vystavují velkému riziku.

Počítačoví piráti jsou totiž už jen kousek od toho, aby jim mohli vybílit účet – stačí, aby propašovali virus na jejich chytrý telefon. Prostřednictvím něj pak budou schopni odchytávat potvrzovací SMS zprávy pro platby, jako tomu bylo už v minulosti.

Neprodleně kontaktovat banku
Zástupci banky v úterý před podobnými triky důrazně varovali: „Důrazně doporučujeme kontrolovat odkaz, přes který se přihlašujete do svého internetového bankovnictví! Nikdy se nepřihlašujte přes jiné odkazy!“

„Podvodné odkazy byly například ibnew.esy.es, ibnewmban.com, mbanking24.esy.es, apod. Pokud se přihlásíte přes podvodnou stránku, okamžitě kontaktujte naši mLinku na čísle 222 111 999 a změňte si přihlašovací heslo do bankovnictví,“ doporučili zástupci mBank.

Obezřetní by v případě podobných nabídek měli být také uživatelé jiných bankovních institucí. Není totiž vyloučeno, že stejný trik budou počítačoví piráti zkoušet příště pod hlavičkou úplně jiné společnosti.

Podvodná nabídka na Facebooku
Stejný trik zkoušeli počítačoví piráti už pod hlavičkou České spořitelny.
FOTO: repro Facebook


Facebookem se šíří podvodná kampaň lákající na slevy v supermarketech. Nereagujte na ni
13.12.2016 Živě.cz
Sociální sítě
Pokud na Facebooku nebo v Messengeru zaregistrujete nabídku na 2 500 Kč do jednoho ze supermarketů, potom ji ignorujte. Lidl, Penny Market, Albert ani jiný řetězec o akci neví a jde o klasický podvod, který má za úkol primárně sběr uživatelů na stránkách Facebooku.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Odpovězte na tři otázky, sdílejte odkaz a my vám dáme 2 500 Kč na nákup v Lidlu. Samozřejmě jde o podvod, řetězce o takové akci nic neví

Odkaz na formulář, který je třeba vyplnit pro „získání“ slevového kuponu se šíří jak běžným sdílením na facebookovou zeď, tak Messengerem. Mezi další podmínky totiž kromě zodpovězení otázek patří právě sdílení na Facebooku a rozeslání odkazu desíti lidem prostřednictvím Messengeru.

Uživatelé si však kromě spamování stěžují také na nabídky aktualizace zařízení v případě, že formulář vyplňují prostřednictvím smartphonu. Ve hře je tak i možné stažení potenciálně nebezpečné aplikace do zařízení s Androidem.

V případě, že na zprávu či příspěvek s tímto bonusem narazíte, určitě jej ignorujte a upozorněte odesílatele, že se jedná o podvod.


Podvodníci zkoušejí nový trik. Důvěřivce lákají na atraktivní výhry

13.12.2016 Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Chcete vyhrát iPhone 6S nebo iPad Pro? Přesně na takové atraktivní ceny lákají podvodníci v nové vlně phishingových podvodů, které se šíří i ve vodách českého internetu. Při lákání citlivých dat se přitom vydávají za tvůrce webových prohlížečů, kvůli čemuž se skutečně může nechat mnoho lidí napálit.
Ukázka podvodné výherní stránky
Ukázka podvodné výherní stránky
FOTO: repro Mozilla.cz
Útok začíná ve chvíli, kdy se na obrazovce zobrazí informace o návštěvnickém průzkumu. Za vyplnění dotazníku nabízejí kyberzločinci hodnotné výhry – zpravidla elektroniku s logem nakousnutého jablka.

„Aby tento dotazník vzbudil důvěru, snaží se vypadat jako dotazník od vašeho prohlížeče – vybere barevně podobné logo, přizpůsobí oslovení, otázky se týkají četnosti a dalšího používání,“ varoval Michal Stanke ze serveru Mozilla.cz.

Ukázka podvodné výherní stránky
Ukázka podvodné výherní stránky
FOTO: repro Mozilla.cz

Je přitom jedno, jaký prohlížeč uživatelé používají. Falešný průzkum dokáže aktuální browser detekovat a na základě toho ušít podvodnou nabídku doslova na míru.

Cíl útoku je tedy zřejmý – stejně jako u celé řady dalších phishingových zpráv se snaží od důvěřivců vylákat důvěrné informace, jako jsou jméno e-mail či telefonní číslo. Není nicméně vyloučeno, že podobnou cestou se od důvěřivců budou kyberzločinci snažit vylákat i přihlašovací hesla k různým službám. „V žádném případě takový dotazník nevyplňujte,“ konstatoval Stanke.

Útočníci jsou jako rybáři
Pojem phishing je možné přeložit do češtiny jako rybaření. Útočníci si totiž podobně jako rybáři skutečně počínají. Při této technice trpělivě vyčkávají na své oběti, aby je mohli nalákat na nějakou návnadu – například výhru či finanční hotovost.

Od důvěřivců pak vylákají klidně i hesla, čísla kreditních karet nebo jiné údaje. Uživatelé tak nevědomky pomáhají počítačovým pirátům ovládnout jejich účet nebo klidně i umožní ukrást peníze přes internetové bankovnictví.

Podobné phishingové útoky se nejčastěji síří prostřednictvím nevyžádaných e-mailů. V poslední době ale kyberzločinci velmi rádi používají také nejrůznější reklamy a sociální sítě.

Podvodná soutěž od Seznamu
Podobné podvody nejsou vůbec výjimečné. V minulých měsících se například internetem šířily falešné soutěže pod hlavičkou společnosti Seznam.cz. Podvodníci v nich zneužívají logo a maskota české internetové jedničky.

Soutěžní výzva se zobrazuje nejčastěji jako reklama, a to na počítačích, tabletech i chytrých telefonech. Podvodníci tvrdí, že uživatel vyhrál nějaké atraktivní zařízení, pro jeho získání je však nutné zájem potvrdit prostřednictvím SMS zprávy. Za tu si pak útočníci naúčtují tučný poplatek. Ten je v jednotlivých nabídkách různý, pohybuje se v řádech desetikorun, ale může se vyšplhat až na rovnou stovku.

Ukázka podvodné výherní obrazovky
Ukázka podvodné výherní obrazovky
FOTO: Seznam.cz

V některých podvodných soutěžích, ve kterých se útočníci vydávají za zástupce společnosti Seznam, jde zase o osobní údaje. Když je kyberzločinci od uživatele vylákají, mohou je zneužít k dalším útokům nebo je prodat na černém trhu.

Pozornější uživatelé si přitom mohou všimnout, že jde o podvod. Soutěž totiž nikdy neběží na webu společnosti Seznam, ale na úplně jiných stránkách. Některé nabídky navíc obsahují i celou řadu pravopisných chyb a špatně vyskloňovaná slova. Na podobné soutěže by uživatelé neměli vůbec reagovat.

Zástupci společnosti Seznam.cz se od podvodu distancovali již dříve. „Buďte obezřetní při otvírání neznámých odkazů a všímejte si toho, kam směřují. U zpráv, které vybízejí k transakcím, platí tato rada dvojnásob. Neznámé přílohy neotvírejte a v případě, že je počítač infikován, využijte antivirový program a nezvaného útočníka odstraňte,“ poradil uživatelům Martin Kožíšek, manažer pro internetovou bezpečnost společnosti Seznam.cz.

Informovat o podobných soutěžích mohou lidé zástupce Seznamu na e-mailové adrese seznamsebezpecne@firma.seznam.cz.


Pozor, Facebook Messenger napadla škodná. Šíří se v obrázku s příponou SVG
21.11.2016 Živě.cz
Sociální sítě
Prostřednictvím Messengeru na Facebooku se šíří škodlivý skript. Tváří se jako obrázek s příponou SVG a postupně se šíří bez vědomí uživatelů. Pokud vám od nějakého známého podezřelá zpráva s takovým obrázkem přišla, neklikejte na něj.

Útočníci obejdou i autorizační SMS z banky. Stačí jim k tomu Facebook
SVG je formát souboru, který popisuje vektorovou grafiku prostřednictvím XML. Je to otevřený vektorový formát, který se běžně využívá pro vykreslení 2D grafiky na webu. Je úsporný a oproti rastrovým formátům (JPEG, GIF) může přizpůsobovat velikost bez ztráty kvality zobrazení. Namísto informací o jednotlivých pixelech totiž obsahuje kód, který popisuje objekty a jejich vlastnosti. O korektní zobrazení v jakékoli velikosti už se pak postará prohlížeč.

Klepněte pro větší obrázek
Nejdřív jen obrázek s názvem photo_***.svg a poté už jen omluva od napadeného uživatele

V aktuálním případě se však stalo, že je do kódu SVG souboru vměstnán skript, který volá další externí kód. V mobilním telefonu vyvolá nabídku falešné aktualizace, v počítači odkáže na falešnou stránku působící jako kopie YouTube, která vnucuje instalaci doplňku do prohlížeče. Vždy je cílem dostat do telefonu či počítače malware. Podle stávajících zjištění zajišťuje především další šíření skriptu mezi facebookovými přáteli. Možnosti zneužití jsou ale nemalé.

Pokud podobnou zprávu dostanete, neklikejte na ni a jen upozorněte toho, kdo vám ji poslal. Klidně odpovědí přes Messenger, nic vám nehrozí.

Když někdo naopak upozorní vás, že mu posíláte podivnou zprávu s obrázkem SVG, odpojte od facebookového účtu všechny navázané aplikace, vymažte cookies a mezipaměť prohlížeče (Ctrl+Shift+Del), změňte si heslo a pečlivě si zkontrolujte i aplikace instalované ve svém mobilním telefonu či tabletu. Neznámé či nepoužívané odinstalujte. Pro jistotu si pak zkontrolujte počítač antivirovým nástrojem, ať už vestavěným Defenderem ve Windows anebo nějakým externím.


Přepošli mi tuhle zprávu, zkouší napálit důvěřivce na Facebooku podvodníci

25.10.2016 Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Česká spořitelna varovala před novou vlnou podvodů, která se šíří především prostřednictvím sociální sítě Facebook. Zprávami se podvodníci snaží vylákat autorizační kódy k transakcím provedeným přes internetové bankovnictví.
Ukázka podvodné zprávy
Ukázka podvodné zprávy
Na první pohled se může zdát, že žádosti o přeposlání potvrzovací SMS zprávy chodí od skutečných přátel. Ve skutečnosti však počítačoví piráti využívají napadené a podvodné účty na Facebooku. Za skutečné přátele se tedy pouze vydávají.

„Podvodník osloví klienta z profilu některého z jeho přátel, že má problém s telefonem. Následně klienta požádá, jestli si může nechat poslat autorizační SMS na jeho telefon s tím, aby mu ji klient pak přeposlal,“ varovali zástupci České spořitelny.

SMS zprávy nikomu nepřeposílat
Právě v tom je ale kámen úrazu. „Tato SMS však ve skutečnosti patří klientovi a jejím přeposláním umožní podvodníkovi autorizovat platby ze svého vlastního účtu. Skutečný majitel profilu, kterým podvodník klienta osloví, o podvodu pravděpodobně vůbec netuší,“ stojí v prohlášení banky.

Na podobné žádosti by uživatelé neměli vůbec reagovat. „Nikdy nikomu nepřeposílejte autorizační SMS kódy. Pokud jste to už ale udělali, doporučujeme vám okamžitě kontaktovat naši bezplatnou informační linku 800 207 207,“ podotkli zástupci spořitelny.

Není vyloučeno, že podvodníci se podobným způsobem budou snažit napálit také uživatele jiných finančních institucí, případně budou podobný styl útoků zkoušet také přes jiné komunikační kanály. Obezřetnost je tak namístě.

Pasti na Facebooku
Na Facebook se počítačoví piráti zaměřují celkem často. Před časem například pod hlavičkou České spořitelny lákali na nabídky, ve kterých slibovali za použití nové verze internetového bankovnictví finanční bonus ve výši 1000 Kč.

Podvodná nabídka na Facebooku
Podvodná nabídka na Facebooku

Ve skutečnosti samozřejmě o žádnou novou verzi internetového bankovnictví nejde. Kyberzločinci se pouze touto nabídkou na sociální síti snaží vylákat z důvěřivců jejich přihlašovací údaje. Poté jsou jen krůček od toho, aby lidem vybílili účet nebo si prostřednictvím něj sjednali nějakou půjčku.

V podstatě jim stačí propašovat na chytrý telefon virus, prostřednictvím kterého budou schopni odchytávat potvrzovací SMS zprávy. Nezvaných návštěvníků s touto schopností kolují internetem desítky, riziko nakažení tedy není vůbec nepravděpodobné.

Případně jim stačí o potvrzovací zprávu požádat z jiného napadeného počítače, jak bylo popsáno už v úvodu tohoto článku.


Útočníci na Facebooku kradou přihlašovací údaje administrátorů stránek a čísla platebních karet

30.9.2016 SecurityWorld Sociální sítě
Podle zjištění společnosti Eset se podvodná aktivita dotkla facebookových stránek v Česku i na Slovensku.

Analytici společnosti Eset zaznamenali podvodné aktivity na Facebooku, které cílí na administrátory stránek. Útočníci se zaměřují na české i slovenské firemní a fanouškovské facebookové profily. Jejich správci jsou varováni, že účet byl ostatními uživateli označen za podezřelý a musí jej obnovit. Falešné varování však obsahuje zároveň odkaz na formulář, díky němuž útočník sbírá přihlašovací údaje a čísla platebních karet svých obětí.

„Pokud na tento odkaz administrátor stránky na Facebooku klikne, čeká ho série kroků, během nichž se ho útočníci snaží přimět k vložení svých přihlašovacích údajů, zodpovězení bezpečnostní otázky a zadání údajů o platební kartě. Po jejich odeslání však veškerá data putují přímo k útočníkovi,“ vysvětluje Miroslav Dvořák, technický ředitel společnosti Eset. „To všechno dělá útočník pod hlavičkou facebookové skupiny nazvané Security, která u oběti vyvolává dojem, že jde o oficiální varování,“ dodává Dvořák.

Útočníci kontaktují administrátory tak, že sdílí statusy vybraných stránek, ke kterým přidají varovný text. Tuto informaci vidí jen administrátoři daných stránek v upozorněních, že jejich status někdo sdílel. Běžní fanoušci vytipovaných stránek proto prvotním cílem útočníka nejsou.

„Motivací útočníka mohou být finanční prostředky z platebních karet nebo prodej získané facebookové stránky s vysokým počtem fanoušků, ke které administrátor ztratil přístup. Prostřednictvím skupin s velkým počtem členů je možné šířit spam, reklamu či hoax, tedy poplašné zprávy, jak jsme informovali už v případě falešných reklam na zlevněné brýle Ray-Ban,“ uzavírá Dvořák.

Jak by se měli chránit administrátoři firemních a fanouškovských stránek na Facebooku:

Neklikejte na podezřelé odkazy ve facebookových zprávách, komentářích a sdíleních příspěvcích. Pokud už jste na takový odkaz klikli, nezadávejte do něj přístupová hesla, osobní údaje nebo údaje o platební kartě. Snažte se používat zdravý rozum.
Administrátoři sociální sítě Facebook mohou mít různé úrovně pravomocí. Pokud je skupina lidí spravujících vaši facebookovou stránku větší, omezte jejím členům tyto pravomoci.
Nezapomínejte chránit všechna zařízení, jejichž prostřednictvím spravujete svoji facebookovou stránku. Pokud jste už nad facebookovou stránkou ztratili kontrolu, kontaktujte Facebook prostřednictvím stránky facebook.com/hacked.


Tisíce Čechů a Slováků naletěly na status o útoku v Praze. Podvodníci jim ukradli hesla

9.8.2016 Zdroj:Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Jako lavina se českým a slovenským internetem začal šířit nový podvod, prostřednictvím kterého se snaží počítačoví piráti vylákat přihlašovací údaje jednotlivých uživatelů. Kyberzločinci tvrdí, že se Praha stala terčem teroristického útoku. Fiktivní zprávou se však z důvěřivců snaží pouze vytáhnout přihlašovací údaje.
Před novou hrozbou varovali v úterý bezpečnostní experti antivirové společnosti Eset. Ti zároveň upozornili, že na tento trik se nechalo nachytat již několik tisíc Čechů a Slováků.

Útok má poměrně jednoduchý scénář. Na Facebooku některého z přátel se objeví odkaz na falešný zpravodajský článek pojednávající o údajném teroristickém útoku s větším množstvím obětí. Zpráva má už na první pohled podezřelý titulek „30 minut před: 1 teroristického útoku došlo v Praze, při kterých nejméně 187 lidí bylo zabi”. Je navíc doplněna o fotografii z údajného místa útoku, která však zcela evidentně nepochází z hlavního města České republiky. Pořízena byla při útoku v Bagdádu v roce 2010, další varianta zase používá snímek z nedávného útoku v Nice.

Využívají napadené účty
K šíření podvodných zpráv tak útočníci využívají účty na Facebooku, které se jim již podařilo napadnout. Právě proto se mohou podobné zprávy objevovat na zmiňované sociální síti i pod hlavičkou skutečných přátel.

„Pokud na tento link klikne další oběť, neotevře se jí zpravodajský článek, ale falešná verze přihlašovací stránky k Facebooku. Zadáním přihlašovacích údajů je oběť nevědomě předá útočníkovi a ztrácí tím kontrolu nad svým facebookovým účtem. Mezitím mohou útočníci podvodné stránky šířit dál skrze profil nové oběti,“ vysvětlil Pavel Matějíček, manažer technické podpory společnosti Eset.

Podvodníci tedy využívají zájmu lidí o aktuální dění. „Oběť vyplní přihlašovací údaje, protože se domnívá, že se tím dostane ke zpravodajskému článku o velké tragédii, která se měla odehrát geograficky blízko. Útočník proto využívá nejen její zvědavosti, ale i strachu,“ doplnil Matějíček.

Český prezident Miloš Zeman byl zavražděn ve vlastním domě.
Podvodná zpráva na Faceboooku
V některých případech navíc kyberzločinci podvodné zprávy ještě více specifikují, aby nalákali co možná nejvíce důvěřivců. Jeden z odkazů, které bezpečnostní experti zachytili, tvrdil, že český prezident Miloš Zeman byl zavražděn ve vlastním domě.

„V jiných případech útočník přes profil napadeného uživatele okomentuje informaci o teroristickém útoku s tím, že ve svém komentáři označí kontakty této oběti, čímž se snaží nalákat více lidí. Útočníkem ovládaný profil sdílí škodlivý link i do facebookových skupin, jejichž členem je podvedená oběť. Útočník přitom ke sběru používá několik desítek falešných stránek, které Eset pro své uživatele z bezpečnostních důvodů blokuje,“ podotkl manažer technické podpory společnosti Eset.

„Lidé by měli zbystřit vždy, když si od nich nějaká stránka vyžádá přihlašovací údaje k účtu na sociální síti a i v případě, že vypadá jako Facebook, Twitter nebo Instagram. V tom případě oběti stačí zkontrolovat adresu samotné stránky, která se názvu Facebooku či jiné sociální sítě vůbec nepodobá,“ uzavřel Matějíček.

Podvodů na Facebooku přibývá
Facebook využívají počítačoví piráti k útokům stále častěji. Loni se například snažili důvěřivce nalákat na výhru chytrého telefonu iPhone od společnosti Apple. Ve skutečnosti je však zaregistrovali k odběru placených SMS zpráv. 

Prostřednictvím této sociální sítě se počítačoví piráti snaží často vylákat také přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Z nich pak následně odčerpají peníze, případně si přímo na uživatele zřídí úvěr. Připravit tak klienty mohou o daleko více peněz, než kolik mají naspořeno na účtu.


Twitter uzamkl kvůli hackerskému útoku milióny účtů

27.7.2016 Zdroj: Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Velké překvapení bude čekat některé uživatele Twitteru při opětovném přihlášení. Zástupci této mikroblogovací sítě se totiž v souvislosti s nedávným únikem desítek miliónů hesel rozhodli milióny účtů z bezpečnostních důvodů uzamknout. Upozornil na to server Neowin.
Databáze s 32 888 300 hesly z Twitteru se prodávala už v minulém týdnu na černém internetovém trhu, jak Novinky.cz informovaly ve čtvrtek. 

Už tehdy server Leaked Source upozornil na to, že hesla s ohledem na velké množství patrně nepocházejí z nějakého velkého hackerského útoku na servery zmiňované mikroblogovací sítě. To nyní potvrdili i zástupci Twitteru.

Přesto jsou odcizená hesla pravá. Z největší pravděpodobností je počítačoví piráti nasbírali z nějakého škodlivého kódu, který byl navázán na internetový prohlížeč. To jinými slovy znamená, že použili malware, aby mohli hesla zachytávat přímo na klientských stanicích.

Uživatelé musí změnit heslo
Zástupci Twitteru se nyní rozhodli účty, které byly výše popsaným způsobem napadeny, zablokovat. Miliónům uživatelů se tak při dalším přihlášení ukáže výzva ke změně hesla, což je možné pouze s využitím e-mailové adresy, která byla použita při registraci na mikroblogovací síť.

Tím by se měla minimalizovat šance, že útočníci budou moci účty zneužít.

V případě, že stejné přihlašovací údaje uživatelé používají také na jiných službách – na e-mailu, sociálních sítích či například v internetových obchodech, měli by neprodleně změnit hesla i tam.

Krádeže hesel jsou stále častější
Na krádeže hesel se v poslední době specializuje internetové podsvětí stále častěji. Na černém internetovém trhu se nejprve v polovině května objevil balík 167 miliónů hesel z profesní sítě LinkedIn, pak 65 miliónů přihlašovacích údajů ze sítě Tumblr. 

Zkraje června pak zástupci sociální sítě MySpace potvrdili, že se hackeři dostali k více než 400 miliónům hesel.


Česká spořitelna varovala před podvodníky na Facebooku

27.7.2016 Zdroj: Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Sociální síť Facebook zneužívají podvodníci pravidelně. Tentokrát se zaměřili na klienty České spořitelny, kteří využívají internetové bankovnictví Servis24. Prostřednictvím falešného profilu se z důvěřivců snaží vylákat přihlašovací údaje. Na konci minulého týdne před tímto podvodem varovali zástupci banky.
Podvodný profil na Facebooku, prostřednictvím kterého počítačoví piráti lákají na novou verzi internetového bankovnictví.
Podvodný profil na Facebooku, prostřednictvím kterého počítačoví piráti lákají na novou verzi internetového bankovnictví.
Prakticky stejný trik zkoušeli počítačoví piráti už zkraje minulého týdne, jak Novinky.cz informovaly již dříve. 

Tehdy však odkaz na „novou verzi internetového bankovnictví“ šířili prostřednictvím reklamy na Facebooku. Nově si rovnou zřídili falešný profil Servis24, na kterém se vydávají za zaměstnance banky.

Lákají na bonus 300 Kč
Důvěřivce se podvodníci snaží nalákat na finanční bonus. „Udělali jsme nové internetové bankovnictví s přehlednějším nastavením a odesíláním plateb. Funguje na způsob toho starého, akorát má mnohem jednodušší ovládání. Navíc každý zákazník od nás dostane bonus 300 Kč,“ lákají falešní bankéři na Facebooku.

Součástí nabídky je i odkaz na falešný web. Ten sice vypadá jako služba Servis24, ale je na úplně jiném webu, jak je vidět na fotografii níže. Jde tedy o klasický phishingový podvod, prostřednictvím kterého se podvodníci snaží vylákat přihlašovací údaje uživatelů.

Podvodnou službu Servis24 je možné rozeznat podle špatné adresy v prohlížeči.
Podvodnou službu Servis24 je možné rozeznat podle špatné adresy v prohlížeči.
FOTO: Česká spořitelna

„Důrazně varujeme před jakoukoli reakcí na výzvy uvedené na tomto profilu. V žádném případě neklikejte na nabízený odkaz a svoje údaje nevyplňujte nikam jinam než na oficiální stránky www.servis24.cz . Podvodníci by se pak jejím prostřednictvím mohli dostat k Vašim penězům! V případě jakýchkoli pochybností nás kontaktujte na bezplatném telefonním čísle 800 207 207,“ uvedli zástupci České spořitelny.

Obezřetní by v případě podobných nabídek měli být také uživatelé jiných bankovních institucí. Není totiž vyloučeno, že stejný trik budou počítačoví piráti zkoušet příště pod hlavičkou úplně jiné společnosti.


Na černém trhu se prodává více než 32 miliónů hesel z Twitteru

27.7.2016  Zdroj: Novinky/Bezpečnost  Sociální sítě
Na pozoru by se měli mít uživatelé Twitteru. Na černém internetovém trhu se totiž objevila databáze obsahující více než 32 miliónů přihlašovacích údajů z této mikroblogovací sítě. Uživatelé by si z preventivních důvodů měli změnit heslo. Upozornil na to ve čtvrtek server Tech Crunch.
Bezpečnostní experti Twitteru zatím únik dat nepotvrdili, data nabízená na černém trhu prý zatím ještě analyzují. „Snažíme se udržet účty v bezpečí, proto nyní usilovně kontrolujeme všechna data z údajného úniku, která máme k dispozici,“ prohlásili zástupci Twitteru.

Databáze má obsahovat přesně 32 888 300 záznamů. Konkrétně má jít o uživatelská přihlašovací jména a hesla.

Server Leaked Source upozornil na to, že hesla s ohledem na velké množství patrně nepocházejí z nějakého velkého hackerského útoku. Daleko pravděpodobnější je, že počítačoví piráti je nasbírali z nějakého škodlivého kódu, který byl navázán na internetový prohlížeč. To jinými slovy znamená, že použili malware, aby mohli hesla zachytávat přímo na klientských stanicích.

Týká se útok i Čechů?
Důležité je také podotknout, že velká část přihlašovacích údajů nabízených na černém trhu pochází z Ruska. Zda jsou v ohrožení také tuzemští uživatelé, zatím není jasné.

Několik miliónů odcizených údajů již stačili bezpečnostní experti ověřit. Zda byl jejich e-mailový účet napaden, si uživatelé mohou ověřit například na stránkách haveibeenpwned.com.

Samozřejmě tato metoda ověření není stoprocentní. Pokud bezpečnostní experti nezvládli ještě odcizená hesla zpracovat, v databázi se e-mailová schránka neobjeví.

Raději změnit hesla
Z bezpečnostních důvodů by si tak uživatelé dotčených e-mailových schránek měli pro jistotu změnit svá přihlašovací hesla, aby případným počítačovým pirátům nedali všanc svůj vlastní účet.

V případě, že stejné přihlašovací údaje používají uživatelé také na jiných službách – na e-mailu, sociálních sítích či například v internetových obchodech, měli by neprodleně změnit hesla i tam.

V posledních týdnech jde už o několikátý velký únik hesel. Na černém internetovém trhu se nejprve v polovině května objevil balík 167 miliónů hesel z profesní sítě LinkedIn, pak 65 miliónů přihlašovacích údajů ze sítě Tumblr. 

Zkraje června pak zástupci sociální sítě MySpace potvrdili, že se hackeři dostali k více než 400 miliónům hesel.


Podvodníci oprášili starý trik, na Facebooku lákají na bonus 1000 Kč

27.7.2016  Zdroj: Novinky/Bezpečnost Sociální sítě
Za zaměstnance České spořitelny se opět vydávají podvodníci na sociální síti Facebook. Lákají na novou verzi internetového bankovnictví Servis24, za vyzkoušení přitom nabízejí 1000 Kč. Ve skutečnosti se pouze snaží od důvěřivců vylákat přihlašovací údaje.
Ukázka podvodné reklamy na Facebooku
Ukázka podvodné reklamy na Facebooku
Prakticky nachlup stejný trik zkoušeli počítačoví piráti už letos v dubnu. Tehdy si kvůli tomu na Facebooku dokonce zřídili celý falešný profil. 

Nově to zkouší pomocí reklamy, která se na zmiňované sociální síti objevuje. „Přejděte na novou verzi internetového bankovnictví a získejte bonus 1000 Kč! Bezpečnější bankovnictví s přehlednějším rozvržením pro jednoduchou správu vašich financí,“ stojí v lákavě vyhlížející nabídce.

Obejít dokážou i potvrzovací SMS zprávy
Reklamu doplňuje odkaz, který samozřejmě směřuje na podvodné stránky, jejichž prostřednictvím se snaží kyberzločinci vylákat od důvěřivců přihlašovací údaje k internetovému bankovnictví. Vyplněním přihlašovacích údajů na podvodných stránkách se přitom lidé vystavují velkému riziku.

Počítačoví piráti jsou totiž už jen kousek od toho, aby jim mohli vybílit účet – stačí, aby propašovali virus na jejich chytrý telefon. Prostřednictvím něj pak budou schopni odchytávat potvrzovací SMS zprávy pro platby, jako tomu bylo už v minulosti. 

Ukázka jedné z podvodných SMS zpráv
Ukázka jedné z podvodných SMS zpráv, jejímž prostřednictvím se dokážou podvodníci dostat do chytrého telefonu.
FOTO: Česká spořitelna

Podvodné webové stránky servis25.ic.cz, kam reklama na Facebooku směřovala, jsou v současnosti již nefunkční. Kyberzločinci ale mohou jednoduše odkaz v reklamě změnit a zkoušet nachytat další lidi.

Zástupci České spořitelny před podobnými podvody varovali již dříve. „Důrazně varujeme před jakoukoli reakcí na podobné výzvy. V žádném případě neklikejte na nabízený odkaz a svoje údaje nevyplňujte nikam jinam než na oficiální stránky www.servis24.cz. Podvodníci by se pak jejich prostřednictvím mohli dostat k Vašim penězům,“ uvedli zástupci banky.

„V případě jakýchkoliv pochybností nás kontaktujte na bezplatném telefonním čísle 800 207 207,“ doplnili zástupci banky.

Obezřetní by v případě podobných nabídek měli být také uživatelé jiných bankovních institucí. Není totiž vyloučeno, že stejný trik budou počítačoví piráti zkoušet příště pod hlavičkou úplně jiné společnosti.